گشت و گذاری در اخبار

http://lab.noghtenazar2.info/taxonomy/term/35

برگرفته از: https://www.tribunezamaneh.com/archives/171161

چرا باورهای مذهبی هر چه بیشتر محبوبیت پیدا می کنند؟

هشتاد و چهار در صد از مردم جهان معتقد به یکی از ادیان هستند و این رشد می تواند چه معنائی برای آینده داشته باشد؟

نوشته هَریت شروود ـ Harriet Sherwood (۱)
ترجمۀ مهرداد جعفری

جمعیت معتقدین به ادیان به چند نفر بالغ می شود؟

اگر تصور دارید که اعتقاد به دین امری است که کهنه شده و مربوط به گذشته می باشد زیرا که بشر در عصر دلیل و استدلال زندگی می کند باید توجّه نمود که امروزه ۸۴٪ از نفوس جهان به یکی از ادیان موجوده معتقدند. اعضاء این جمعیت معتقدین عموماً جوان تر می باشند که در مقایسه با آنانی هم که هیچ گونه تعلقی به ادیان ندارند دارای فرزندان بیش تری هستند. هرچند از جنبۀ جغرافیائی تفاوت های فاحشی در این بررسی دیده می شود ولی از جنبه ای دیگر می توان اظهار داشت که جهان تدریجاً بیش تر به سمت ایمان پیش می رود.

بر اساس آمار مؤسّسۀ 2015 figures
http://www.pewresearch.org/fact-tank/2017/04/05/christians-remain-worlds...
مسیحیان با جمعیتی نسبتاً بالای۳/۲ میلیارد نفر یا ۲٪/۳۱ از جمعیت جهانی بزرگ ترین گروه از مؤمنین را تشکیل می دهند. بعد از مسیحیان جمعیت مسلمانان (۸/۱میلیارد یا ٪۱ /۲۴) و هندوها (۱/۱ میلیارد یا ۱٪/۱۵) و بودائی ها (۵۰۰ میلیون یا ۹٪/۶) می باشند.

دستۀ بعدی از معتقدین نفوسی هستند که به مذاهب سُنتی و مراسم عُرفی پایبندند که در حدود ۴۰۰ میلیون یعنی ۶٪ از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. گروه های کم جمعیت تر این دسته شامل سیک ها (Sikhism) بهائیان (Bahai) و جیِن (Jainism) که مجموعاً ۵۸ میلیون نفرند می باشند که آشکارا تا حدِّ معتنابهی یعنی کم تر از ۱٪ هستند. تعداد کلیمیان جهان هم ۱۴ میلیون که ۲٪ /0 جمعیّت جهانند و اکثریت در دو کشور اسرائیل و ایالات متّحده متمرکزند.

در مجموعۀ معتقدین بالا سوّمین گروه بزرگ دیگری می باشد که ذکر نشده که در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲/۱ میلیارد و یا ٪۱۶ از جمعیت جهان را در خود گرفته که هیچ تعلّق و اعتقادی به دینی ندارند. ولی این بدان منظور نیست که تمامی این نفوس لزوماً منکرین خدا هستند. بعضی از ایشان و شاید هم اکثریّتشان قویّاً به «روحانیّات» و به قادر متعال و یا خداهای کوچک تر و حتّی نیروی هدایت کنندۀ فراانسانی معتقدند ولی خویشتن را منتسب به سازمان دینی منظمی نمی دانند.

تقریباً تمامی ادیان دارای فرقه های متعدد می باشند. در میان مسیحیان کاتولیک ها (Roman Catholic) (که تقریباً ۳/۱ میلیارد نفر) بزرگ ترین جمعیت می باشند و بقیه پروتستان (Protestants)، ارتدکس شرقی (Eastern Orthodox)، ارتدکس یونانی (Greek Orthodox)، انگلیکن (Anglican) و زیرفرقه های دیگر هستند. در میان مسلمانان می توان از فرقه های سُنّی (که عمدتاً بیش ترین جمعیت را دارند) شیعه، إباضيه، احمدیه و صوفیان را هم نام برد. هندوها هم دارای چهار فرقۀ اصلی می باشند: ویشناویسم (Vaishnavism)، شیوئیسم ( Shivism)، شاکتیسم (Shaktism) و اسمارتیسم (Smartism). بودائی ها هم دارای دو سُنّت یا طریقه می باشند، تراوادا (Theravada) و ماهایانا (Mahayana) که هر کدام هم به گروه های مختلف تقسیم شده اند. به همین منوال کلیمیان هم به کلیمیان ارتدکس (یا مافوق ارتدکس ultra-Orthodox)، کلیمیان محافظه کار و یا اصلاح طلب و گروه های کوچک تر دیگر تعلّق دارند.

برگرفته از: http://news.persian-bahai.org/1285

۲۷ شهريور ۱۳۹۷ (۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸)

صنعا، یمن – مقامات حوثی یمن که از سوی ایران حمایت می‌شوند، روز شنبه در دادگاهی حدود ۲۰ بهائی را با یک رشته اتهامات بی‌اساس مورد هدف قرار دادند. این اقدام زمانی صورت می‌گیرد که رهبر حوثی‌ها مردم را به انجام خشونت علیه بهائیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی تحریک کرده است.

این اتهامات پوچ، شامل جاسوسی و ارتداد، در ابتدا به افرادی از جامعۀ بهائی وارد شد که مسئولیت‌های اداری جامعۀ بهائی را به عهده دارند اما به تدریج به سایر بهائیان یمن از جمله یک دختر نوجوان نیز بسط یافته‌اند.

جلسه دادگاه روز شنبه تنها با حضور قاضی، دادستان و دیگر مسئولین دادگاه برگزار شد و هیچ‌یک از بهائیان و وکلای ایشان از برگزاری چنین دادگاهی مطلع نشده بودند. جلسۀ بعدی دادگاه برای روز ۲۹ سپتامبر در صنعا تعیین شده است که قاضی از غایبین دادگاه اول برای حضور در این جلسه دعوت کرده است.

خانم بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: «این اتهامات بسیار نگران‌کننده هستند و نشانۀ شدت گرفتن فشار بر بهائیان است. این افزایش فشار در حالی صورت می‌گیرد که جامعۀ بهائی این کشور مورد تهدید بوده و بحران انسانی در یمن نیازمند توجه فوری و اضطراری است.»

«ما به دلایل زیادی نگران امنیت جامعۀ بهائی در یمن هستیم و از جامعۀ بین‌المللی تقاضا داریم از مقامات صنعا بخواهند بلافاصله این اتهامات پوچ، غیرواقعی و بی‌اساس علیه افرادی بی‌گناه را که تنها به دلیل باورهای دینی‌شان و از روی بدخواهی محکوم شده‌اند، لغو کنند.»

این اتهامات که انگیزه‌های مذهبی دارد توسط مقامات حوثی در جلسه دادگاه روز شنبه در پایتخت این کشور، صنعا در حالی مطرح شدند که تلاش‌های سیستماتیک برای سرکوب بهائیان یمن در جریان است از جمله از طریق نفرت پراکنی، بازداشت، زندانی کردن، و صدور حکم اعدام.

خانم دوگال اضافه کرد: «شیوه ای‌که حوثی‌ها جامعۀ بهائی یمن را هدف قرار داده‌اند به شکلی وحشتناک یادآور اذیت و سرکوب بهائیان ایران در دهه ۱۹۸۰ است که طی آن رهبران جامعۀ بهائی، بازداشت و کشته شدند.»

عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی‌ها، در یک سخنرانی تلویزیونی https://www.bic.org/news/inflammatory-speech-houthi-leader-targets-bahai... در ماه مارس، نسبت به آیین بهائی با هتاکی و بی‌حرمتی سخن گفت. او مردم را به خشونت تحریک کرد و از آن‌ها خواست که از کشورشان در مقابل بهائیان و سایر اقلیت‌های دینی دفاع کنند.