در اکتبر چه خبری است؟ جشن دویستمین سال تولّد

http://lab.noghtenazar2.info/node/1722
چاپ
برای دوستان خود بفرستيد

در اکتبر چه خبری است؟ جشن دویستمین سال تولّد (۱)

نوشتۀ مایکل کِرتوتی ‌(Michael Curtotti) (۲)

چهارم اگوست ۲۰۱۷
ترجمۀ مهرداد جعفری

سال جاری (۲۰۱۷) دویستمین سال تولّد حضرت بهاءُالله است که این تولّد در تمامی نقاط دنیا در دو روز ۲۰ و ۲۱ اکتبر جشن گرفته می شود. جوامع مختلفۀ بهائی کلاً در مناطق محلّی خویش این واقعه را جشن خواهند گرفت.

این دو روز با هم جشن گرفته می شود زیرا که دیانت بهائی دارای دو مَظهَرِ ظهور می باشد. جشن روزهای تولّد حضرت باب و حضرت بهاءُالله هر دو یکی بعد از دیگری برگزار می شود.

حضرت باب مَظهَرِ ظهور و مُبشِّرِ دیانت بهائی می باشند. http://www.noghtenazar.org/node/1612 حضرت باب پیروان خویش را برای ظهورِ مَظهَری دیگر که بعد از ایشان ظاهر می شدند آماده کردند ـ این بشارت بسیار شبیه بشارتِ یَحییٰ تعمیددهنده است که مردم را برای ظهور حضرت مسیح آماده می نمود.

حضرت بهاءُالله، بینان گزار دیانت بهائی، همان مَظهَرِ ظهوری هستند که حضرت باب به ایشان بشارت ظهورشان را مژده داده بودند. حضرت بهاءُالله رسالت خویش را از سال ۱۸۵۲ شروع نمودند و برای چهل سال تحمّل تبعید و زندان نمودند. در تعدادی از مقالات قبلی https://beyondforeignness.org/category/bahaullahslife مطالبی در مورد حیات و آثارِ حضرت بهاءُالله https://beyondforeignness.org/category/bahaullahswritings و همچنین اثراتِ تعالیمشان در حیات بسیاری از پیروان ایشان و جامعه مطالبی اشاره گردید.

از آثار حضرتشان کاملاً مشخّص است که تعالیمشان برای گروه مخصوصی نبوده و برای تمامی نوع بشر می باشد.

«این نِدا و این ذِکر مخصوصِ مملکتی و یا مدینه ای نبوده و نیست.» ۳

«وَ اُحبُّ اَنْ اُبَشّرَ کُلَّ بُقعَةٍ مِنْ بِقاعِ الأرضِ وَ کُلَّ مَدینَةٍ مِن مَدائِنِها بِهذَا الظُّهُور.» ۴
[مضمون به فارسی: و دوست دارم هر محلّی از نقاطِ زمین و هر شهری از شهرهای زمین را به این ظهور مژده دهم.]

این جشن و سرور، جشن و سروری است برای همگان و اهلِ جهان.

«همه بارِ یک دارید [میوۀ یک درخت] و برگِ یک شاخسار. بکمالِ مَحَبَّت و اِتّحاد و مَودّت و اِتّفاق سلوک نمائید... نورِ اِتّفاق آفاق را روشن و منوّر سازد...» ۵

پاورقی ها:
توجّه: برای «محفوظ بودن حقّ چاپ» به اصل مقاله به انگلیسی مراجعه فرمائید.
(۱). این مقالۀ شمارۀ ۱۱۹ نویسنده می باشد.
(۲).مایکل کِرتوتی به مناسبت جشن دویستمین سالگرد تولّد مبارک حضرت بهاءالله که در ۲۱\۲۲ اکتبر ۲۰۱۷ برگزار می گردد تعهّد شخصی نموده که تا آن روز ۲۰۰ مقاله در مَواضیع مختلفۀ دیانت بهائی بنویسد. برای اصل این مقاله ها به: http://beyondforeignness.org/ مراجعه فرمائید.
(۳). مجموعه اَلواحِ مبارکه نازله بعد از کتاب اَقدَس، لوحِ دنیا، صفحۀ ۵۰.
(۴). ایضاً، لوحِ کرمل، صفحۀ ۲.
(۵). منتخباتی از آثار حضرت بهاءُالله، شمارۀ ۱۳۲.

نظر خود را بنويسيد