×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

ادامۀ تخریب گورستان (گلستان جاوید) بهائیان شیراز به دست سپاه پاسداران انقلاب
1393/02/22

برگرفته از: //news.persian-bahai.org/story/994

ادامۀ تخریب گورستان (گلستان جاوید) بهائیان شیراز به دست سپاه پاسداران انقلاب

۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ (۸ مه ۲۰۱۴)

نیویورک – علی‌رغم اعتراضات گستردۀ جهانی، مأموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تخریب گورستان تاریخی بهائی شیراز ادامه دارند.

تخریب گورستان که به نظر می‌رسد بدون مجوّز شهرداری صورت می‌گیرد، هم‌چنان ادامه دارد. دستیار ویژه آقای حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت های دینی، در صحبتی که جمعۀ گذشته در کنیسه‌ای در شیراز نمود از همۀ ایرانیان دعوت کرد که به حقوق اقلّیّت‌های مذهبی احترام بگذارند. این در حالی است که عجیب هم‌زمان، مأموران سپاه پاسداران در نقطۀ دیگری از شهر به تخریب مستمرّ این گورستان مشغول بودند.

خانم بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متّحد اظهار داشت: "بهائیان در سراسر عالم از ابراز صمیمانۀ انزجار ایرانیان مقیم ایران و یا خارج که این عمل اسفناک را در رسانه‌های گروهی محکوم می‌کنند ممنون هستند.

بسیاری از ایرانیان از اين تخریب خشمگين هستند و نگرانیشان را در شبکه های مجازی بیان کرده اند.

فردی در پاسخ به گزارش رادیو فردا نوشت: "من مسلمان شیعه [هستم]. حالا با خراب کردن قبرستان اقلیت‌ها دینم روی من اینقدر فشار می آورد. آقای روحانی لطفا از خواب بیدار شوید."

در فیسبوک، در صفحه ای به زبان فارسی که به ترویج روحیه ی شهروندی اختصاص دارد، فردی يادداشتی درباره ی تخریب گورستان بهائیان شیراز گذاشته، که می گوید خواه کسی طرفدار حکومت باشد یا مخالف آن، مذهبی باشد یا بی خدا، چطور می تواند حمایت از چنین اقدامی را تصوّر کند؟ «کدام یک از شما با این اقدامات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی موافقید؟»

خانم دوگال در ادامه گفت: "با توجّه به ویژگی تاریخی این قطعه زمین که در حدود ۹۵۰ بهائی در آن دفن شده اند ، از جمله ده بانو که در سال ۱۹۸۳ صرفاً به علّت تبرّی نکردن از اعتقادات بهائی خویش به دار آويخته شدند، ادامۀ این عمل نه تنها غیر قانونی است بلکه از نظر اخلاقی شرم‌آور است."

با اشاره به این‌که این خبر به طور گسترده در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است، خانم دوگال از جامعۀ بین‌المللی دعوت کرد که اعتراضات خود را علیه عمل مأمورین سپاه پاسداران ادامه دهند به این امید که این کار باعث ترغیب مسئولان در ایران به فشار آوردن بیشتر بر مسبّبان این عمل و متوقف کردن جریان تخریب شود.

خانم دوگال گفت: "با توجّه به اینکه دستیار ویژۀ آقای روحانی به نقاط مختلف کشور سفر کرده و مردم را به احترام گذاشتن به اقلّیّت‌های مذهبی فراخوانده، ما امیدواریم که رئیس جمهور نیز قدم پیش نهاده سپاه پاسداران انقلاب را وادار به توقف این بی حرمتی کند."

خبر تخریب گورستان در روز ۱ ماه مه پس از آن منتشر شد که جامعه ی جهانی بهایی مطلع شد که در اواخر آوریل مأموران سپاه پاسداران انقلاب در قسمتی به وسعت ۲۰۰ متر مربع خاک برداری کرده و ۴۰ تا ۵۰ کامیون را برای ادامه ی حفاری به صف کرده است.

هم‌چنین اطّلاعاتی دریافت شده است که مبنی بر آن مسئولین ذی‌ربط شهرداری برای حفاری مجوّز صادر نکرده‌اند که طی مراحل قانونی صدور مجوز چنین کاری ضروری است. سپاه پاسداران، که سه سال پیش این زمین را تصرف کرد و طرح هایی را برای ساختن یک ساختمان فرهنگی – ورزشی جدید در آنجا اعلان کرد، این مراحل قانونی را نادیده گرفته است.

بنا بر گزارش ها، علی یونسی، دستیار ویژه آقای حسن روحانی در امور اقوام و اقلیّت های دینی که به هنگام بازدید از یک کنیسه در شیراز دعوت به مدارای مذهبی کرده است گفته است: «ایران متعلق به تمام ایرانیان از هر قوم و اقلیتی است و همه آنان حق دارند تا در کنار سایر مردم در کمال آرامش زندگی کنند.» او افزوده است: «هیچ‌کس حق تعدی و تجاوز به حقوق هیچ اقلیتی را ندارد.»

خانم دوگال می گوید که چنین به نظر می رسد که گفته های آقای یونسی نشان می دهد که مسئلۀ توانایی حکومت برای کنترل و نظارت بر سپاه پاسداران چندان اعتباری ندارد.

او میگوید: «در یک سو، مشاور عالی مقام رئیس جمهور حسن روحانی، در خطابه ی ایراد شده در مکان مقدس یهودیان مردم ایران را دعوت به محترم شمردن حقوق اقلیّت های دینی می کند، و در سوی دیگر، مأموران سپاه پاسداران در نقطه ی دیگری از همان شهر مشغول به تخریب مکان مقدس گروه دینی دیگری هستند. جدا از ناعادلانه بودن عمل، تضاد آن با اين سخنان باورنكردنى است.»

نظر خود را بنویسید