×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

با مردم، انجمن فعالیّت های اجتماعی بهائی
1395/08/15

برگرفته از: //www.alayam.com/Article/courts-article/404338/Index.html?utm_sour…

روزنامۀ الأیّام/ بحرین

شمارۀ 10046

10 اکتبر مطابق 9 محرم 1438

ترجمۀ مقاله ای به قلم اسحق یعقوب الشیخ

با مردم، انجمن فعالیت های اجتماعی بهائی

در مملکت بحرین همۀ ادیان: یهودی، مسیحی و بهائی در اجرای مراسم مذهبیشان از آزادی برخوردارند، در روز 22 سپتامبر که مصادف با روز جهانی صلح است انجمن بهائی جشنی بدین مناسبت برگزار کرد و طی سخنرانی نمایندۀ انجمن چنین اظهار داشت: "این اوّلین بار در تاریخ جهان است که می توان تمام کرۀ زمین را با وجود اختلافات بیشمار مردمش به شکل یک واحد مجسم کرد، پس استقرار صلح جهانی نه تنها امکان دارد بلکه اجتناب ناپذیر است و مرحلۀ دیگری از ترقی و تکامل عالم است... سرچشمۀ این خوشبینی ما عبارت از تجسم عالمی است که از حدّ اختتام جنگ و ایجاد سازمان های همکاری بین المللی بالاتر رود، صلح پاپدار در میان ملل هرچند مرحله ای است مهم و ضروری ولی این صلح بنفسه مقصد غائی تکامل اجتماعی نوع انسان نیست بلکه مقصد والاتر از متارکۀ جنگ است که در مراحل أوّلیه اجباراً برأثر وحشت از جنگ بوجود می آید و ماورای صلح سیاسی است که به اکراه میان کشورهای رقیب و مظنون به یکدیگر حاصل می شود، و ماورای اقدامات عملی برای أمنیت متقابل و همزیستی و حتى ماورای بسیاری از تجارب همکاری و تعاونی است که در جهان پدید می آید، ماورای اینها یک مقصد غائی عالی نهفته است که عبارتست از اتحاد و اجتماع اهل عالم تحت لوای یک خانوادۀ جهانی.

حضرت بهاءالله یک قرن پیش چنین فرمود: "اصلاح عالم و راحت اُمم ظاهر نشود مگر به اتحاد و اتفاق."

واضح و آشکار است که دیانت بهائی در رویکردهای مذهبی اش بر تقویت و استقرار صلح و آشتی بر روی زمین و فعال ساختن همکاری و برادری در میان ملت ها تکیه می کند.

لازم به تذکر است که دوست عزیزم جناب ورقاء روحانی و همسرشان نغمه که در زمینۀ مبادی صلح فعال هستند بیانیه ای تحت عنوان وعدۀ صلح جهانی صادره از بیت العدل اعظم خطاب به ملت های جهان به من دادند. لازم به یادآوری است که بیت العدل أعظم بالاترین مؤسّسۀ اداری در جامعۀ جهانی بهائی است که هر پنج سال یک بار طی یک کنفرانس جهانی انتخاب می شود و عهده دار امور اداری و فعالیّت های جامعه ای است شامل چندین میلیون نفر که در سراسر عالم منتشر هستند.

همچنین اضافه می کند که آئین بهائی دیانتی است جهانی و مستقل و اعلان می دارد که وحدت عالم انسانی امری است حتمی الوقوع و این آئین با گرایش انسان دوستی ای که دارد تساوی زن و مرد را باور دارد و چند همسری را محکوم می کند و معتقد است که جدائی دین از سیاست حقیقتی است که خشونت و ترور و سایر جنایت های اسلام سیاسی را از بین خواهد برد و آن را از به کار گرفتن دین به عنوان یک جنگ افزار در فعالیّت های تروریستی عاری می سازد.

در گفتگویم با جناب ورقا روحانی و همسر گرامیشان نغمه خانم روحیۀ برادرانه و دوستانه کاملا واضح و آشکار است شاید دیدگاه های فکریمان با هم سازگارنباشد ولی در دفاع از منافع ملی بحرین و بالابردن سطح آزادی و دمکراسی و عدالت اجتماعی در مملکت همگام و همفکریم.
اسحاق یعقوب الشیخ

نظر خود را بنویسید