×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

جامعۀ جهانی نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
1395/08/30

برگرفته از: //news.persian-bahai.org/story/1138

۲۶ آبان ۱۳۹۵ (۱۶ نوامبر ۲۰۱۶)

سازمان ملل متحد- روز سه‌شنبه ۱۵ نوامبر (۲۶ آبان)، سازمان ملل از «محدودیت‌های شدید» در زمینۀ آزادی دین و اندیشه در ایران و به خصوص از تداوم سرکوب بهائیان این کشور به شدت ابراز نگرانی کرد.

این قطعنامه با ۸۵ رای موافق، ۳۵ رای مخالف و ۶۳ رای ممتنع در کمیتۀ سوم مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید و بیست و نهمین قطعنامه در نوع خود از سال ۱۹۸۵ می‌باشد.

این رای گیری در حالی صورت گرفت که آقای بان کی مون (Ban Ki-moon) دبیر کل سازمان ملل در گزارشی در ماه سپتامبر بهائیان را «ستم دیده‌ترین اقلیت مذهبی» ایران توصیف کرده بود.

علاوه بر این، جامعۀ جهانی بهائی در ۲۵ اکتبر گزارش جدیدی در مورد آزار و اذیت بهائیان ایران //www.bic.org/Bahai-Question-Revisited#PCoWK5HHEYVPijDS.97 به انتشار رساند.

قطعنامۀ اخیر همچنین از آمار «بالا و هشداردهندۀ» اعدام، «بازداشت‌های گسترده، سیستماتیک و خودسرانه» و سرکوب مخالفان سیاسی، مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و فعالان حقوق زنان و اقلیت‌ها ابراز نگرانی کرد.

بانی دوگال (Bani Dugal) نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: «در حالی که ایران در پی عادی‌سازی روابط خود با جهان است، تصویب این قطعنامه نشان می‌دهد که جامعۀ بین‌المللی هنوز معتقد است وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان به شکل یک مسئله باقی مانده است و نیاز به رسیدگی جدی دارد.»

«مسلماً اوضاع برای بهائیان بدتر شده است از جمله این که دولت شیوۀ خود را به شکل‌های پیچیده‌تر و غیر مشهودتری از سرکوب‌های اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی تغییر داده است تا مستند کردن موارد آزار و اذیت بهائیان دشوارتر باشد.»

خانم دوگال گفت: «همچنین، اختناق اقتصادی در حال افزایش است. برای مثال، دو هفته پیش دولت بیش از ۱۰۰ مغازه متعلق به بهائیان را در سراسر ایران به این دلیل که صاحبانشان به مناسبت روزهای تعطیلی بهائی مغازۀ خود را بسته بودند پلمب کرد. این یک نمونه از تبعیض‌های شدید اقتصادی است که اخیراً در نامه‌ای به رئیس جمهور ایران، حسن روحانی //news.persian-bahai.org/node/3590 منعکس شده است.»

خانم دوگال همچنین اشاره کرد که دولت ایران به دستگیری و زندانی کردن بهائیان ایران ادامه می‌دهد و جوانان بهائی هم‌چنان از تحصیل در دانشگاه‌ها محروم هستند.

وی بیان داشت: «به طور کلی برنامۀ دولت علیه بهائیان تلاشی بسیار هماهنگ و برنامه‌ریزی‌شده جهت از میان بردن این جامعه به عنوان یک پیکرۀ زنده است.»

قطعنامۀ جاری همچنین خواستار همکاری کامل ایران با گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران شد. تا به حال درخواست‌های مکرر این مقام برای بازدید از ایران مورد پذیرش قرار نگرفته است. احمد شهید که تا تاریخ ۳۱ اکتبر گزارشگر ویژۀ حقوق بشر در ایران بود در ماه سپتامبر گزارشی منتشر کرد که به تبلیغات شدید دولت بر ضد بهائیان ایران و همچنین ادامۀ بازداشت‌ها و فشارهای اقتصادی بر آن‌ها اشاره می‌کند.

این قطعنامه توسط کانادا و با حمایت ۴۱ کشور دیگر ارائه شد.

نظر خود را بنویسید