×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

لوحِ کَرمِل- تحقّقِ نُبُوّاتِ قدیمه
1398/02/25

لوحِ کَرمِل- تحقّقِ نُبُوّاتِ قدیمه (۱)

نوشتۀ مایکل کِرتوتی ‌(Michael Curtotti) (۲)

۱۹ اکتبر ۲۰۱۷
ترجمۀ مهرداد جعفری

«لوحِ مبارکِ کَرمِل» نغمۀ رستگاری و نجات است. پاسخِ مناجات ها و دعاهایِ نسل هایِ پشتِ سَرِ هَمِ جامعۀ صدمه دیدۀ نوعِ بشر است.

با توجّهِ دقیق به تاریخ گذشتۀ بشر شاهد حوادث بسیار ناگواری می باشیم که حاصلش صدماتی از اعمال و رفتار خود جامعۀ انسانی بوده. در دهه هایِ اَخیر باید توجّه به لیدا زامنهوف نمود //www.noghtenazar.org/node/1540 که به همراهِ میلیون نفوسِ دیگر حیاتشان را در یک قتلِ عام و آتش سوزیِ ساختۀ دست بشر در قرن بیستم از دست دادند. و یا می توان از رنج و آزار و کشتار وسیع پیروان حضرت باب در کشور ایران در نیمۀ قرن نوزدهم یاد کرد.
//noghtenazar.org/node/1707

در واقع تا حال تا حدِّ بی نهایت آزار و صدمه و کشتار چنان فشار سنگینی بر جامعۀ بشری وارد آورده که از تصوّر انسانی خارج است. از کشورگشایی اسپانیا (در آمریکا)، نفوسی که در اثر حملۀ مغول زجر کشیده و کشته شدند، آنانی که تحت ستم های امپراطورهای رومی بوده، بسیاری از بردگان آفریقائی که علاوه بر بردگی مورد ستم تبعیضِ نژادی هم قرار گرفتند را می توان نام برد. متأسّفانه تاریخ بشر مَملو از داستان هایی است که انسان ها را وادار نموده با فریادِ بلندِ قلبی از قادرِ مُتَعال تمنّایِ عدالت نمایند.

در مقابله با تمام این حقائق آزار دهنده مرتّباً نوع بشر متذکّر شده که عاقبت «نجات دهندۀ» حقیقی از جانبِ خداوند خواهد آمد و عدالت را برقرار خواهد نمود.

به همین منظور است که در کتابِ اَشعیایِ نَبیّ این مطالب را پیدا می کنیم:

«و در ایّامِ آخِر واقع خواهد شد که کوهِ خداوند بر قُلّۀ کوه ها ثابت خواهد شد و فوق تَل ها بَراَفراشته خواهد گردید و جمیعِ اُمّت ها به سوی آن روان خواهند شد. و قوم های بسیار عزیمت کرده، خواهند گفت: «بیایید تا به کوهِ خداوند و به خانۀ خدایِ یَعقوب برآییم تا طریق های خویش را به ما تعلیم دهد و به راه هایِ وی سلوک نماییم.» زیرا که شریعت از صِهیون و کلامِ خداوند از اورشلیم صادر خواهد شد. و او اُمّت ها را داوری خواهد نمود و قوم های بسیاری را تنبیه خواهد کرد و ایشان شمشیرهای خود را برای گاوآهن و نیزه های خویش را برای اَرّه ها خواهند شکست و اُمّتی بَر اُمّتی شمشیر نخواهد کشید و بار دیگر جنگ را نخواهند آموخت.» ۳

در دیانت مسیحی هم مناجات به سوی خدایِ حقیقی هم چنین گفته می شود:

«ای پدرِ ما که در آسمانی، نام تو مقدّس باد. ملکوت تو بیاید، اِرادۀ تو چنان که در آسمان است، بَر زمین نیز کرده شود.» ۴

حضرت بَهاءُالله در «لوحِ کَرمِل» با بیانی مَملو از نُبُوّات، تحقّقِ این پیشگوئی های قدیمی را بیان فرموده اند.

«يا کَرمِلُ بَشّریٖ صِهْيُونَ قُولی اَتَی الْمَکْنونُ بِسلطانٍ غَلَبَ العالمَ وَ بِنورٍ ساطِعٍ بِه اَشرَقَتِ الأَرضُ وَ مَنْ عَلَيْها. اِيّاکِ اَنْ تَکُونیٖ مُتَوَقِّفَةً فی مَقامِکِ اسْرَعیٖ ثُمَّ طُوفیٖ مَدينَةَ اللهِ الَّتیٖ نُزِّلَتْ مِنَ السّمآء و کَعبَةَ اللهِ الّتیٖ کانَتْ مَطافَ المُقَرَّبينَ وَ المُخلِصينَ وَ المَلائِکةِ العاليْنَ... هٰذا يَومٌ فيٖهِ بُشِّرَ البَحرُ وَ البَرُّ وَ اُخبِرَ بِمٰا يَظْهَرُ مِنْ بَعدُ مِنْ عِناياتِ اللهِ المَکنونَةِ المَستُورَةِ عَنِ العُقُولِ وَ الأَبصارِ.» ۵ [مضمون به فارسی: ای کَرمِل [کوهِ] صِهیون را مژده بده بگو [آن موعودی که] مکنون [بود] به قدرتی آمد که بر عالم غلبه نمود و به نور درخشانی آمد که به آن زمین و ساکنانش درخشیدند. مبادا در مَقامِ خود مُتوقّف باشی بشتاب سپس طواف کن شهرِ خدا [به فرمودۀ حضرت شوقی ربّانی اشاره به مَقامِ اَعلیٰ، مقبرۀ حضرت باب در حیفا] را که از آسمان نازل شد و طواف کن کعبۀ خدا [همان مَقامِ اَعلیٰ] را که مَحَلِّ طوافِ مُقرّبین و مُخلصین و ملائکۀ عالی رتبه بود... این روزی است که در آن به دریا و صحرا مژده و خبر داده شد به آنچه که از بَعد از عنایات خداوند که از عقول و اَبصار پوشیده و پنهان است آشکار خواهد شد.]

قابل توجّه این که فعالیّت هائی که در دگرگونی حیاتِ نوع بشر در عرضِ دویست سال گذشته انجام گرفته- و بشارت های آینده که در پیش است- علّتی دارد. شاید لازم باشد به بیاناتِ حضرت بَهاءُالله در «لوحِ کَرمِل» با دقّتی بیش تر توجّه نمائیم.
//youtu.be/iVJENRaf7CY

پاورقی ها:
توجّه: برای «محفوظ بودن حقّ چاپ» به اصل مقاله به انگلیسی مراجعه فرمائید.
(۱). این مقالۀ شمارۀ ۱۹۳ نویسنده می باشد.
(۲).مایکل کِرتوتی به مناسبت جشن دویستمین سالگرد تولّد مبارک حضرت بهاءالله که در ۲۱\۲۲ اکتبر ۲۰۱۷ برگزار می گردد تعهّد شخصی نموده که تا آن روز ۲۰۰ مقاله در مَواضیع مختلفۀ دیانت بهائی بنویسد. برای اصل این مقاله ها به: //beyondforeignness.org/ مراجعه فرمائید.
(۳). کتاب اَشعیا، فصل دوّم، آیات۱ـ۴.
(۴). انجیل مَتّیٰ، فصل شش، آیات ۹، ۱۰.
(۵). مجموعه اَلواح نازله بعد از کتابِ اَقدَس، لوحِ مبارکِ کَرمِل، صفحۀ ۲.

نظر خود را بنویسید