×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

نامه سر گشاده
1385/09/13

به نام خداوند بزرگ
به تمام هموطنان و جوانان عزیز ایران درود و سلام می فرستم . هدفم از تحریر این نامه روشن شدن حقیقت بسیار مهمی است كه نه تنها همه هر روزه با آن در ارتباطند، بلكه هر دم و هر ثانیه باآن زندگی می كنند. انگیزه های زیادی باعث شد كه این مطلب را انتخاب كنم كه شرح آن مفصل است و در آتیه با توضیح بیشتری به آن ها خواهم پرداخت. قبل از آنكه بحث اصلی را آغاز كنم از همه شما خالصانه می خواهم به این پرسش ها در ذهن خود پاسخ دهید.
1- ما در فهم حقیقت كتاب های آسمانی تا چه اندازه باید به فهم علمای دینی خود اعتماد كنیم؟
2- مرز اعتماد ما به علم آن ها تا كجاست؟
3- آیا فهم علمای هر یك از ادیان گذشته اعم از زرتشتی و یهودی و مسیحی و مسلمان و غیره تا چه اندازه در عمل برای عموم مردم سودمند بوده است؟
4- چرا با وجود حضور این همه ادیان مهم و بزرگ، نوع بشر به خاطر دین با هم اختلاف دارند؟
5- مسئولیت بروز این همه اختلاف، آیا از اصل ادیان ناشی می شود یا از علما و دانشمندان دینی؟
قدری تأمل خود را درباره سؤالات بالا بیشتر كنید و باز به سؤالات زیر دقت فرمایید.
6- مسئولیت كشته شدن هزاران انسان بی گناه كه صرفأ دارای اعتقاد دینی خاصی بوده اند با چه كسانی است؟
7- فتوای قتل هزاران تن از علما و دانشمندان كه تنها دگر اندیش و یا صاحب تعبیر و تفسیر متفاوتی از كتاب های آسمانی بوده اند متوجه چه كسانی است؟
8- مسئولت خشونت های فرقه ای كه اكنون با اعمال جبر و ایجاد وحشت ، سعی در متعاقد كردن مردم برای درستی اهداف خود هستند، با چه كسانی است؟
9- آیا هر عاقل هوشمندی می تواند با نگاهی گذرا به سابقه ادیان در عصر حاضر ایمان و اعتقاد خود را نسبت به ادیان الهی بارور سازد؟
این سلسله سؤالات ادامه دارد و در جایگاه های مناسب طرح خواهد شد تا ذهن خواننده و نویسنده را با واقعیتی كه در تاریخ اتفاق افتاده منطبق سازد و یا آن ها را به هم نزدیك تر كند.
چنانچه نسل حاضر با توجه به آثار بهایی و درك حقایق آن بخواهد در دین و آئین خود نظری دوباره افكند قطعأ در پذیرش بسیاری از مفاهیم گذشته كه توسط علما ارائه گردیده، تجدید نظر خواهد كرد.
به این مطلب توجه فرمایید:
«... كسانی كه چشم بسته و خودخواهانه اصرار به معتقدات مخصوص و محدود خود و تفاسیری غلط و ضد و نقیض از كلام پیغمبران خدا به پیروان و مریدان خویش تحمیل نموده اند، مسئولیت سنگینی در ایجاد این سرگردانی و آشفتگی دارند؛ علی الخصوص كه این آشفتگی بر اثر موانع و سدهای مصنوعی كه میان عقل و ایمان و علم و دین بر پا گشته غلیظ تر و شدیدتر می گردد. چون با نظر انصاف در كلام موسسین ادیان بزرگ تحقیق شود و محیط اجتماعی زمانی كه آن بزرگواران به رسالت خویش پرداخته اند در نظر آید، معلوم می گردد كه این مشاجرات و تعصباتی كه سبب تدنی جامعه های دینی و بالنتیجه تدنی تمام شئون انسانی گشته، در پیشگاه دین مردود است. شاهدی كه نظر مذكور را تأیید می كند آنكه در تمام ادیان بزرگ جهان این پند مكرر آمده كه آنچه به خود نمی پسندی به دیگری مپسند... .»(1)
بزرگترین مشكلی كه در حركت سلسله ادیان وجود دارد این است كه هیچ یك از پیروان ادیان قبل دیانت بعد از خود را بر حق نمی دانند؛ لذا پیروان آئین های بعد از خود را به چشم گمراه- خطاكار- گول شیطان را خورده- به انبیای كذبه ایمان آورده- وكافر و نجس و دوزخی و كثیری از این واژه های غیر انسانی، می نگرند و خود را با القابی آبدار چون شایسته ترین قوم، قوم مورد نظر خداوند، بنده لایق درگاه خدا، قوم بگزیده، بندگان صالح، پاكترین افراد، اهل بهشت، افرادی آسمانی، فرزندان خدا و بسیاری از واژه های انسان فریب دیگر مورد ستایش و برتری قرار می دهند.
از طرف دیگرهر دین جدیدی كه آمده ادیان قبل از خود را مورد تأیید و تكریم قرار داده و گذشته از اعمال پیروان آن ها، نفس پیامبر قبل از خود را صاحب رسالت و فرستاده خدا خوانده است.
اكنون، در شرایط عجیبی قرار داریم- بودائی می گوید من بر حقم- یهودی می گوید من راه راست را انتخاب كرده ام و مسیحی می گوید من درست می گویم و مسلمان می گوید من راه حقیقت را دارم، بابی می گوید من راستینم و بهایی نیز می گوید حق همین است كه ظاهر شده. هر یك به پیروان خود ناظرند و تعداد اندك خود را نسبت به كل جمعیت عالم قوی و غالب می دانند . آنان سیل عظیم جامعه انسانی را كه سردرگم و مأیوس در رنج و تعب زندگی می كنند، نمی بینند و چیزی كه در این میان به مردم بیچاره می رسد فلاكت و رنج برای اكثر ملل جهان است. گذشته از هزاران مشكل كه در جامعه كنونی ما وجود دارد سهم عظیمی از این بدبختی را رهبران دینی بر عهده دارند كه باعث یأس و حرمان نفوس انسانی شده اند كه تعدادی از آن ها از دین بیزار شده و آن را افیون توده ها می شمارند؛ لذا دین را رها كرده و در جستجوی راهی بهتر به این سو و آن سو می دوند.
بشر باید آگاهانه قیام كند و اجازه ندهد كه رهبران دینی جهان، بیش از این از مسئولیت حقیقی خود كه همانا شناخت صحیح ادیان و هدایت مریدان خویش است طفره روند. باید آنان را به پیشگاه خداوند بزرگ بخوانند و آنان را از مسئولیت گرانی كه بر دوش دارند آگاه سازند. نیروی متنفذ سیاسی و رهبری كشورهای جهان و تمام دول باید بر این خواست اصرار كنند كه چرا نمی توان در پیشگاه خداوند بزرگ و در روی كره زمینی كه در مقابل كهكشان های هستی سر سوزنی بشمار نمی رود، به یك اتحاد و یگانگی دائمی دست یافت؟
نگارنده این دست نوشته خود را مسئو ل می داند سهم خویش را در این میدان ادا كند و از همنوعان و هموطنان خود كه آنان را چون جان گرامی دوست می دارد دعوت كند تا در این جریان ضروری به او پیوندند و با او در رفع این معضل بزرگ جهانی همراه شوند تا سیل عظیم همراهان صفوف جهل و تاریكی را در هم شكند و صبح بیداری فرا رسد.
این نوشته دنباله دار است و هدف آن ارائه تفسیری جدید از كتاب های آسمانی است. مخاطب آن در مقام اول پیروان ادیان مختلف است و در مقام دوم آنان كه دین گریزند و بعد، آنان كه دین ستیزند؛ زیرا یكی از علل دین گریزی و دین ستیزی در عصر حاضر دریافت اطلاعات خطا و خرافات به جای حقیقت، از رهبران دینی است كه از شرافت حقایق روحانی به شدت كاسته است و به جای آنكه سبب تعالی انسان شود تنفر و انزجار و نفرت روشنفكران را افزایش داده است.
در قدم اول می خواهم كه با هم به مفهوم خداوند ،خداوندی كه در همه ادیان از او یاد شده است تفكر كنیم و آنچه را كه آموخته ایم لحظه ای به كنار گذاریم و توجیه و تفسیر جدید آئین بهایی را در این خصوص بشنویم . این آئین از ما دعوت می كند كه به دور از تفاسیر علمای ادیان و صرفاً با توجه به خود كتاب آسمانی نظری دوباره به معتقدات خویش افكنیم و با تفاسیری كه حضرت بهاءالله ارائه می كنند خداوند را دوباره بشناسیم و دریابیم كه اساس ادیان الهی یكیست- دین باید سبب الفت و محبت باشد- اگر دین سبب اختلاف شود بی دینی بهتر است- دین باید مطابق با علم و عقل باشد و اینكه دین یك حقیقت ضروری برای ادامه حیات انسان ها در روی كره زمین است.
در دیات بهایی این مفاهیم بدون درك صحیحی از خداوند امكان پذیر نیست؛ پس این مفهوم ارجمند را با هم مطالعه می كنیم:
از قبل نیز یك نكته را یادآوری می كنم و آن اینكه اگر در معنی خدا یا فرستاده خدا و یا پیغمبر او، موضوع را مخلوط تشخیص داده اید نگران؛ نشوید قدری صبر كنید و گفتگو را تا پایان دنبال نمائید.
دیگر آنكه وقتی من از آثار و نوشته های بهایی مطلبی را نقل می كنم، ممكن است واژه ها و ادبیات آن با ادبیات رایج كنونی متفاوت باشد؛ زیرا نوع نگارش هر نویسنده ای باید موافق ادبیات مردم زمان خود باشد والا مردم او را درك نمی كنند و یا نمی شناسند. لذا ادبیات بهایی را باید با ادبیات 100 تا 160 سال پیش ایران مقایسه كرد. در این صورت آن را قابل درك و ستایش خواهند یافت و اگر تفاوتی را احساس كردند آن را با دقت نظر و بردباری پذیرا خواهندبود.
حضرت بهاءالله در كتاب ایقان می فرمایند :
ناظر به ایام قبل شوید كه چقدر مردم از اعالی و ادانی كه همیشه منتظر ظهورات احدیه در هیاكل قدسیه بوده اند بقسمیكه در جمیع اوقات و اوان مترصد و منتظر بودند و دعاها و تضرعها می نمودند كه شاید نسیم رحمت الهیه بوزیدن آید و جمال موعود از سرادق غیب به عرصه ظهور قدم گذارد و چون ابواب عنایت مفتوح می گردید و غمام مكرمت مرتفع و شمس غیب از افق قدرت ظاهر می شد، جمیع تكذیب می نمودند و از لقای او كه عین لقاالله است احتراز می جستند.
مطلب ادامه دارد...

نظر خود را بنویسید


خيلي بد بود

هستي
ارسال شده در : 1386/11/6

خیلی خیلی بد بود نامه سرگشاده این نیست که کسی جوابش رو بده

خيلي عالي بود

افسانه
ارسال شده در : 1385/10/16

خيلي عالي بود