×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

عهد و پيمان
1385/11/29

یكی از مسائلی كه مورد اعتقاد همهء ادیان الهی است و درك آن برای ادامهء مطلب ضروری است، موضوع عهد و پیمان الهی است. خداوند با نوع انسان پیمانی ابدی بسته است: اَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ؟ قالوُا بَلَی او عهد كرده است كه مربی بشر باشد و نوع بشر هم عهد كرده است كه از فرامین الهی اطاعت كند. نوع انسان هرقدر پیشرفت و ترقی كند، باز محتاج هدایت الهی است؛ زیرا خداوند بر تمام عالم وجود احاطه دارد، درحالی كه انسان هرگز نمی‌تواند بر جمیع امور، از گذشته و حال و آینده، احاطه داشته باشد.
خداوند از طریق پیامبران خود بشر را هدایت و تربیت می‌كند. همانطور كه یك مربی ماهر تمرینات و دستوراتی به شاگردان می‌دهد كه شاید علت بعضی از آن ها را درك نكنند، بعضی دستورات پیامبران الهی نیز ممكن است برای بشر قابل درك نباشد. اما همانطور كه یك شاگرد خوب دستورات مربی خود را انجام می‌دهد، انسان هم باید بپذیرد كه قدرت درك همهء دستورات الهی را ندارد، و این به معنای نادرست بودن آن ها نیست.
هر پیامبری علاوه بر این كه با دستورات و هدایات خود بشر را راهنمایی و تربیت می‌كند، مردم را به ظهور پیامبر بعد از خود نیز بشارت می‌دهد و به اطاعت از او دعوت می‌كند. گذشته از این،  همهء پیامبران بشارت به ظهور دو موعود درآخرزمان داده‌اند كه با ظهور ایشان جهان به صلح و آرامش و سعادت خواهد رسید و دوران جدیدی در تاریخ بشر آغاز خواهد شد. (در مورد بشارات كتب مقدسه به ظهورات بعد از خود، به كتب استدلالی بهائی از جمله ایقان مراجعه كنید.)
به شهادت همهء كتب آسمانی، متأسفانه در همهء ظهورات الهی، بیشتر مردم به پیمان خود وفا نكردند و فقط عدهء كمی به پیامبر جدید ایمان آوردند و از او اطاعت نمودند. علت اصلی عدم ایمان اكثر مردم، بر طبق مضامین كتب مقدسه، آن است كه مردم ایمان خود را به ایمان رؤسای مذهبی خود موكول كرده ومی‌كنند و آنان نیز به دلیل حب ریاست یا از روی جهل نسبت به معانی واقعی آیات كتب آسمانی، از ایمان به مظهر ظهور جدید خودداری می‌ نمایند.
بهائیان معتقدند كه حضرت بهاءالله موعود همهء ادیان آسمانی هستند كه با ظهور ایشان دوران بلوغ و وحدت نوع بشر فرا رسیده است و بشارات كتب مقدسه در مورد آخرالزمان به تدریج تحقق می‌یابد. در قسمتهای بعدی كه به تاریخ مختصر دیانت بهائی، احكام و نظم اداری می‌پردازیم یادآوری موضوع عهد و پیمان به درك دیدگاه بهائی كمك شایانی خواهد نمود.

نظر خود را بنویسید