×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

چه كسي عاشق خواب است ؟
1385/12/08

اگر شما عاشق بيداري هستيد شايد نتوانيد تصور كنيد كه كساني عاشق خواب باشند ولي واقعيت اين است كه چنين كساني نيز وجود دارند ؛ اما چرا كسي بايد عاشق خواب باشد .

حقيقت اين است كه همة مردم به يك اندازه قوي يا شجاع نيستند . قوت و شجاعت بعضي از مردم خيلي كم است پس اگر جان ، مال ، شغل ، بستگان ، دوستان و اطرافيان خود يا هر چيز ديگري را كه به آنها تعلق دارد يا به آن تعلق خاطر دارند ،‌ در معرض خطر ببينند ـ حتي اگر خواب نباشند ـ ترجيح مي‌دهند كه خود را به خواب بزنند تا كسي كاري به كارشان نداشته باشد .

گاهي عشق خواب ، نتيجة سستي و كاهلي است . كسي كه بيدار باشد هميشه پويا و متحرك است اما كسي كه تنبل و تن‌آسان است پويايي و تحرك را نمي‌پسندد . به همين دليل است كه آدم‌هاي راحت‌طلب عاشق خوابند و حتي وقتي بيدارند بيشتر به آدم‌هاي خواب مي‌مانند تا بيدار چون حركتي ، شور و اشتياقي از خود نشان نمي‌دهند كه نشانة بيداري‌شان باشد .

عشق خواب ، در بعضي افراد نتيجة كسالت است . اين قبيل افراد آنقدر در زندگي خود با ديوار برخورد كرده‌اند يا بر درب بسته كوبيده‌اند كه ديگر اميدي به حركت و پويايي ندارند . چنين افرادي ترجيح مي‌دهند خواب بمانند تا حدّاقل ناچار از تحمل عواقب حركت‌شان كه برخورد با ديوار يا مواجه‌شدن با درب بسته است نباشند . ممكن است در اعماق وجود اين چنين كسان ، عشق بيداري كورسويي بزند . در اين صورت ، كافي است نشانة اميدي به حركت ظاهر شود آن وقت عشق بيداري دوباره شعله مي‌كشد و حركت عاشقانه و هشيارانه تجديد مي‌شود .

شايد بخواهيد بدانيد نشانه‌هاي آدم‌هايي كه عاشق خواب‌اند چيست . شما مي‌توانيد با دقت در رفتار و گفتار اين قبيل افراد آنها را بيابيد . كساني كه بدون هيچ تأملي رأي يا نظر كسي را كه اعتباري دارد مي‌پذيرند و تأييد مي‌كنند حتي به موجب آن عمل مي‌كنند ، كساني كه در پي تحصيل علم و دانايي نمي‌روند مبادا چشم‌شان به حقايقي باز شود كه ايشان را بيدار كند ، كساني كه از شنيدن حرف‌هاي ديگران اجتناب مي‌كنند مبادا تحت تأثير آنها قرار بگيرند و خواب خوششان به مخاطره بيفتد ، كساني كه به جاي تحقيق و تتبع ، فال‌بينان را جستجو مي‌كنند ، كساني كه پيرو مد روز هستند و فكر نمي‌كنند كه چرا بايد لباس يا نحوة آرايش‌شان آن‌طور باشد كه مد ايجاب مي‌كند و كساني امثال اينها ، آن كساني هستند كه عاشق خواب‌اند و از خواب‌بودن لذت مي‌برند .

نظر خود را بنویسید