×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

خوابيده‌اي را بيدار كردن
1385/12/16

بيداركردن آدم‌ها كار ساده‌اي نيست . ظريفي گفته است : كسي را كه خواب سنگين داشته باشد مي‌توان بيدار كرد اما كسي كه خود را به خواب زده باشد بيدارشدني نيست .

اگر عاشق بيداري كسي است كه عاشق بيداركردن هم هست و بايد باشد پس مشتاق است كه بداند چگونه مي‌توان خفته‌اي را بيدار كرد . چنين كسي حتي از بيداركردن كساني كه خود را به خواب زده‌اند نيز ابايي ندارد زيرا كساني كه خود را به خواب مي‌زنند همه در صقع واحد نيستند . بعضي افراد خود را به خواب مي‌زنند زيرا ديگران هم به تبع آنها به خواب مي‌روند و وقتي ديگران به خواب رفتند خيلي كارهاي پنهاني مي‌توانند انجام بدهند . بيداركردن اين قبيل افراد خيلي دشوار است مگر متوجه شوند كه به‌خواب‌رفتن مصلحتي آنها منجر به خوابيدن ديگران نمي‌شود . بعضي افراد هم خود را به خواب مي‌زنند زيرا از چيزي مي‌ترسند ، تنبل‌اند يا نااميد و افسرده‌اند . اين قبيل افراد را ساده‌تر مي‌توان بيدار كرد زيرا كافي است متوجه شوند كه در خوابيدن آنها خطرهايي مهيب‌تر از مخاطراتي كه در بيداري تهديدشان مي‌كرد ،‌ گريبان‌گير آنها مي‌شود يا متوجه شوند كه مي‌توان بر تنبلي و تن‌آساني با همت و غيرت غلبه كرد يا دريابند كه روزنة اميدي در بيدارشدن و بيدارماندن مي‌توان يافت .

اگر چنين باشد ، هر كسي را مي‌توان بيدار كرد منتها بيدار كردن بعضي افراد خيلي بيشتر از بعضي ديگر طول مي‌كشد و مستلزم به‌كاربردن روش‌ها يا ابزاري است كه ممكن است در دسترس نباشد و تهية آن نيازمند زمان باشد . بنابراين ، اولين قدم در راه بيداركردن ديگران اين است كه بدانيم چرا خواب‌اند ، خوابيدن را دوست دارند يا خود را به خواب زده‌اند . قدم بعدي اين است كه بدانيم هر نوع خفته‌اي را چگونه يا با چه روش‌ها و وسايلي مي‌توان بيدار كرد . درعين‌حال ، بايد بدانيم كه در اقدام به بيداركردن هر نوع خفته‌اي چقدر زمان لازم است صرف كنيم . پس كسي كه مي‌خواهد بيدار باشد و ديگران را بيدار كند بايد خيلي دانا باشد و به كسب دانايي اهتمام ورزد .

نظر خود را بنویسید