×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

اسرائیل:به خاطر بهائیان به ایران حمله نمی کنیم
1386/02/05

درباره ی مقاله ی مندرج در هفته نامه آذر پیام. شماره ی 196 شنبه 26 دی ماه 1385

خبر با این عنوان در صفحه ی دوم این هفته نامه به چاپ رسیده بود:
اسرائیل: به خاطر بهائیان به ایران حمله نمی کنیم.
واصل آن چنین بود:
رژیم صهیونیستی برای توجیه عقب نشینی از تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران از فرقه ضاله بهائیت به عنوان ابزار استفاده کرده است.
اولمرت نخست وزیر اسرائیل در جلسه ای که تعدادی از سران فرقه ی بهائی در آن حضور داشتند ضمن رد شایعه حمله اتمی به ایران ارادت خود را به جامعه ی بها ئی اعلام کرد و به این وسیله به سران بیت العدل اعظم اطمینان داد به خاطر احترام به مقدسات بهائیان در ایران از حمله به این کشور منصرف شده است.
بنا به گزارش یک روز نامه ی اسرائیلی بهائیان مذکور بادعوت وزارت خارجه ی اسرائیل در این جلسه حاضر شده بودند و در میان آنها چهره های سرشناس بهائی و یک ایرانی بهائی نیز به چشم می خورند.سال ها قبل نیز روحیه ماکسول از سران و رهبران این فرقه گفته بود سرنوشت و آینده اسرائیل و بهائیگری چون حلقه های یک زنجیر به هم پیوسته است.
بن گوریون از بنیان گذاران رژیم صهیونیستی نیز در نوشته هایش چنین عنوان می کند که از ابتدای تاسیس حکومت اسرائیل بهائیان همواره روابط صمیمانه با دولت اسرائیل داشته اند.
نقد خبر:
این خبر در وهله ی اول یک خبر کاملا معمولی مانند هر خبر سیاسی دیگر به نظر میرسد اما کمی تعمق در فهوای خبر بر غیر طبیعی بودن و مغرضانه بودن آن دلالت نموده و اهداف غرض ورزانه به طرز ماهرانه ای درآن گنجانده شده است.که اکنون به بررسی و تنقید آن می پردازیم.
در قسمت اول خبر به عقب نشینی اسرائیل از موضع خود مبنی بر تهدید ایران به حمله ی نظامی اشاره شده است.اما عاقبت این عقب نشینی تعجب بر انگیز است.و آن این که گویا نخست وزیر اسرائیل به خاطر بهائیان از حمله به تاسیسات اتمی ایران منصرف شده و این انصراف را به اطلاع اعضای بیت العدل اعظم رسانیده است.
در این باره سوالات زیادی مطرح میشود از جمله:
1- تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی ایران چه نفعی به جامعه ی بهائیان ایران داردکه اسرائیل به خاطر آن از بمباران آن منصرف شود؟
2- حکومت رادیکال و یهودی اسرائیل به چه دلیل هم نژادان و هممسلکان خود یعنی یهودیان ایران را فراموش کرده و بهائیان را حمایت نمایند؟در حالی که یکی از اصول اولیه ایدئولوژی صهیونیسم حمایت بی چون و چرای دولت اسرائیل از یهودیان عالم است.
3- مهم تر از همه خط مشی سیاسی دولت اسرائیل است که روی هیچ فاکتوری موجودیت خود را به خطر نمی اندازد و مطمئنا اگر تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی برای آنها خطر آفرین بود حتی یک لحظه هم درنگ را جائز نمی دانستند و بلافاصله اقدام به نابودی این تاسیسات می کردند. حال چگونه بخاطر بهائیان موجودیت خود را به خطر می اندازند خدا میداند...!
مساله ی سیاسی امنیتی کشورها مسئله ای نیست که روی آن ریسک انجام گیرد و اقدامات انسان دوستانه از نوع مذکور در این مقاله هرگز مانع از اجرای عملیات نظامی وسیاسی برای حفظ موجودیت یک کشور نبوده و نخواهد بود. خلاصه این که خط مشی سیاسی یک کشور به ویزه در مسائل امنیتی هرگز انحراف پیدا نمی کند.آن هم مانند مسائل احساسی و اخلاقی و انسانی مقطعی مگر این که یک هدف استراتژیک پشت این حمایت قرار گرفته باشد.
حال برگردیم به مسئله ی اول و ببینیم جامعه بهائی ایران که بر اساس اعتقادات خود از دخالت در امور سیاسی منع شده است و اعضای این جامعه 28 سال است که از کلیه حقوق خود محروم شده اند و به ادارات و دوایر دولتی و سیاسی و نظامی راهی ندارند چگونه می توانند ممد استراتژیک اسراعیل در ایران باشند؟ اهداف سیاسی واطلاعاتی دولت اسراعیل درایران با کدام امکانات سیاسی و نظامی بهائیان بر آورده میشود؟یک کارمند شاغل در ادارات دولتی بهتر می تواند اطلاعات جمع کند یا یک کارگر پیشه ور و...وآزاد؟درجایی که کسب اطلاعات به وسیله گروه های مسلح و نفوذی و چهره عوض کرده مملکت دقیق و آسان است چه نیازی به بهائیانی است که از همه جا رانده شده اند؟؟
پس مدعیان حمایت های اسرائیل از بهائیان هدف هایی غیر از یک اطلاع رسانی ساده را دنبال می کنند.
4- تاسیسات اتمی ایران در نقاط مشخص و محدودی از ایران قرار دارند و هیچ نزدیکی جغرافیایی بین اماکن متبرکه ی بهائی و مرکز اتمی ایران وجود ندارد واگر حمله ای صورت گیرد هیچ خطری متوجه اماکن متبرکه ی بهائیان نخواهد شد.
علاوه بر این اکثریت اماکن متبرکه ی بهائی به وسیله ی جمهوری اسلامی یا تخریب شده اند یا مصادره و به مراکز دیگر تبدیل شده اند.بنابر این بهانه قرار دادن اماکن متبرکه برای انصراف از حمله به ایران چیزی جز دروغ پردازی توسط سازندگان این خبر نیست. علاوه بر مخدوش بودن قسمت اول خبر در قسمت دوم آن نیز پریشانی به چشم می خورد در قسنت اول خبر ذکر شده است که سران بیت العدل اعظم با اولمرت دیدار کرده اند هما در قسمت دوم خبر مجددا به افراد دعوت شده به وزارت خارجه ی اسرائیل اشاره شده است معمولا نخست وزیر مدعوین خود را در مقر نخست وزیری می پذیرد نه در وزارت خارجه. معلوم است که حافظه نویسنده خبر خیلی زود مطلب قسمت اول را فراموش کرده است. در ادامه ی همین مطلب به یک موضوع کاملا متناقض با مسئله اول مطلب اشاره شده است و آن این که خانم روحیه ماکسول گفته است که سرنوشت بهائیان و اسرائیل چون حلقه های زنجیر به هم پیوسته است آوردن این مطلب و عدم ارتباط آن با خبر قسمت اول نشان می دهد که طراح خبر هدف مکنونی در ادامه این مطلب دنبال می کند. و ذکر مسئله ی مربوط به اظهار نظر بنگوریون در باره جامعه بهائی نیز در راستای همین هدف و سیاست است.
نتیجه: از مشاهده ترکیب متناقض این خبر چنین بر میآید گه نویسنده آن سعی در مرتبط نمودن جامعه بهائی ایران با دولت اسرائیل دارد،نه صرفا یک خبر رسانی ساده. مسائل مذکور در خبر به نحو مغرضانه و هدفمند طراحی و تدوین شده اند.البته این کار تازگی ندارد زیرا در سال 1334نیز فردی بنام فاسفی اقدام به این تحریکات نموده تا بلکه جامعه ایران را بر علیه بهائیان بشوراند و اکنون نیز همین هدف را دنبال می نمایند. و در خاتمه خود سازندگان این خبر و خبر های مشابه میدانند که جامعه بهائی چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان هر گز در تحریکات سیاسی که چیزی جز دشمنی و کینه ورزی به دنبال ندارد شرکت نمی کنند و اقدام به این گونه تحریکات از کینه عمیق تاریخی آنان به آئین جهانی بهائی سر چشمه می گیرد. آنان تلاش می نمایند که با وابسته نشان دادن بهائیان به اسرائیلی که اکنون به واسطه درگیری با فلسطین مورد نفرت مسلمانان است، اهل بها را بی اعتبار و درنزد عامه مردم چهره ای نامطلوب از آن تصویر نمایند البته اهل حقیقت و عامه مردم آنقدر بیدار شده اند که حق را از ناحق تشخیص دهند.

نظر خود را بنویسید


تلاش بي ثمربهائي ستيزان

حامد
ارسال شده در : 1386/8/20

اساساًخبرمزبورمبني براين كه اسرائيل به خاطربهائيان به ايران حمله نمي كند دروغ وباطل بوده است!جعل حساب شدهء اين قبيل اخبارونشررديه ها وچاپ امثال ويژه نامهء جام جم وديگراقدامات چندسال اخير، همه درجهت منحرف كردن اذهان ازآئين مقدس بهائي است.چون ملت عزيزايران راجع به حقايق آئين بهائي كنجكاوشده اند،حضرات مي خواهندبا اكاذيب واخبارمغشوش ودروغ ، اذهانشان رامنحرف نمايند! امّا حاشا كه اين حيله ها مؤثرافتد! چه كه ايرانيان عزيزمدت هاست كه شروع به تحقيق نموده اند وتلاش حضرات بيفايده است!

متاسفم

سعید
ارسال شده در : 1386/4/8

متاسفم برای تمام کسانی که همیشه به دنبال این هستند که با کوچکترین چیزهای ساختگی آن را آنقدر بزرگ جلوه دهند تا شاید ترس و رعب در دل مردم به وجود آورده وآنها را بر علیه دین مقدس خدا بشورانند آیا آنها نمیدانند که خدا از اولین روزی که پیامبران خود را فرستاد هدفی جز صلح و سعادت بشر نداشت.

;به شعر گویی پایان دهید

خواننده ضد بهایی
ارسال شده در : 1386/3/29

آخرش شما هم مثل مانوی ها و مزدکی ها فراموش می شوید. مطمئن باش غرب قدرتمند در حال از بین رفتن است. اسراییل جو نتون هم داره متلاشی می شه.پیشنهاد می کنم قبل از این که مقبره خدایانتون خراب بشه اونا را ببرین یه جای دیگه. راستی مگر پیغمبرتون نگفته به قئانین هر مملکتی احترام بگذارد. چرا قوانین جمهوری اسلامی ایران را رعایت نمی کنید و همیشه قر می زنید

معرفی مقاله در خصوص قبله اهل بها

عطارد
ارسال شده در : 1386/3/8

//www.noghtenazar.org/index.php?option=com_content&task=view&id=19…

پاسخ به نظرخواهی دوست عزیز در خصوص آیه ق

عطارد
ارسال شده در : 1386/3/4

دوست عزیز. برداشت و درک هر کس از کلام الهی بسیار ارزشمند و محترم و البته شخصی است و طبق یکی از آیات قران هم ذکر شده است که هیچکس جز خداوند و یا پیامبر و یا راسخون در علم تاویل آنرا نمیدانند و البته در حدیثی از یکی از ائمه اطهار شرایط راسخود در علم را چنان ذکر فرموده اند که عملا باب تاویل آیات قرآن را برای افراد عادی و افرادی که خود را راهنما و عالم میدانند بسته اند. در هر صورت من نمیخواهم نظر و برداشتی را از آیه فوق منتقل نمایم فقط این نکته را عرض میکنم که برداشت افراد از کلام الهی مانند قرآن «که هدایت کننده برای متقیان است» بستگی زیادی به درک عمیق و وسیع وی از کلام الهی و ضمیر باطنی وی دارد. متشکرم

آیه 223 سوره بقره .

یه دوست
ارسال شده در : 1386/3/4

"زنان شما کشتزار شمایند در هر زمان که می خواهید وارد شوید"
می خواستم نظرتون رو بگید . چی از آیه درک می کنید ؟

نظر من

-
ارسال شده در : 1386/3/3

ما مسلمانها از این چرت و پرتها زیاد میگویم

در پاسخ به سوال س

عطارد
ارسال شده در : 1386/2/30

در پاسخ به سوال سولماز عزیز عرض مینمایم که همانگونه که اشاره هم فرموده بودید، قبله اهل بها آرامگاه حضرت بها الله میباشد. در قرآن مجید هم پس از تغییر قبله از بیت المقدس به خانه کعبه و اعتراضات مطرح شده بعضی مومنین و مخالفان ، اشاره به این موضوع شده بود که به هر طرف که رو کنید، آن وجه خداوند است. در واقع خداوند که مکان و یا جهتی ندارد که بتوان قبله را بر اساس آن مشخص نمود. در این شرایط مقدسترین مکان عالم وجود میتواند بعنوان نمادی از محل توجه به سوی خداوند مورد توجه قرار گیرد. هیکل عنصری مظهر ظهور و در این دور مبارک، هیکل عنصری حضرت بهاالله بعنوان مرکب آن روح بزرگ که در واقع واسطه شناسایی و فرستاده خداوند میباشند، بعنوان قبله اهل بها مورد توجه و احترام میباشد.

soal

سولماز
ارسال شده در : 1386/2/29

چرا قبله اهل بها ارامگاه حضرت بهااله است

--------------

شینتو
ارسال شده در : 1386/2/27

عرفان عزیز،نکته بسیارمهمی را از قران انتخاب کرده اید اما من متوجه نشدم که در تایید چه مطلبی بود.

قران مجید میفرماینذ

erfan
ارسال شده در : 1386/2/26

و یریدون ان یاطفائو نو الله بافواههم و الله یتم نوره ولو کره الکافرون

مهشيد عزيز، خوشب

شكيبا
ارسال شده در : 1386/2/26

مهشيد عزيز، خوشبختانه بسياري از هموطنان عزيز هنگام خواندن خبرها خودشان آن را تحليل مي‌كنند و چنين خبرهاي مسخره‌اي را هرگز نمي‌پذيرند. الحمدلله براي اكثر مردم روشن است كه به اخبار روزنامه‌ها و ساير رسانه‌ها نمي‌توان صددرصد اعتماد كرد و هميشه بايد آنها را با اخبار منابع ديگر مقايسه كرد و با فكر و عقل خود سنجيد. پس نگران نباش.

متاسفانه...

mahshid
ارسال شده در : 1386/2/12

متاسفانه در روزنامه های کشور به کرات شاهد غرض ورزی و اشاعه ی خبر های نا عادلانه هستیم چگونه می توانیم ذهن هم وطنان را روشن نماییم و آیا امکان مقابله با این قبیل امور در توان ما هست؟