×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

بدترين آفت زمانه چيست ؟
1386/04/04

ظاهراً چندي پيش راديو جوان كه برنامه اي پر مخاطب بوده و طرفداران بسياري را نيز به گرد خود جمع نموده است در قالب چنين پرسشي به توهين و اهانت به ديانت مقدس بهائي پرداخته و مفترياتي را كه همواره متداول بوده، در خصوص اين جامعه از يك رسانه ملي مطرح نموده است، آنچه در ذيل مي آيد به بهانه پاسخ به سؤال مذكور مي باشد.
آري حقيقتاً بدترين آفت در زمان ما چيست؟ سؤالي بسيار مقبول و پسنديده كه هر انسان بصيري را به تأمل وامي دارد و او را به شوق مي آورد تا با كنكاش در عالمي كه در آن زندگي مي نمايد ، پاسخي براي آن بيابد . زيرا بديهي است كه هر فرد انساني مي خواهد بداند كه چه عاملي سبب گرديده است كه انسانها با وجوديكه خود را مخلوق خداوند واحد مي دانند سبعانه به جان يكديگر مي افتند و هر روز به آتش جنگ و خونريزي در ميان خود دامن مي زنند؟ چرا انسان، اين اشرف مخلوقات، مقام خود را تا به آنجا تنزل مي دهد كه به واسطه رنگ پوست و يا نژاد كه چگونگي آن در اراده هيچ انساني نيست بر همنوع خود ظلم مي نمايد و گاه وحشيانه فردي را مستحق شكنجه وعذاب مي داند؟ چگونه است كه انسان كه خليفة الله بر روي زمين است ، زمين خداوند را مرزبندي نموده و با ايجاد آنچه كه در حقيقت وجود ندارد ميان خود و انسانهاي ديگر ديوارهاي سنگين و غير قابل نفوذ ايجاد مي نمايد ؟ چگونه است كه انساني كه مقرر گرديده است ملكوت الهي را بر زمين مستقر سازد ، دين را كه اسبابي براي رفع آلام بشري است به صعب العلاجترين بيماري تبديل نموده و آن را اسبابي براي منازعات و مناقشات بيشتر قرار ميدهد؟ و بالاخره چگونه است كه در عصر حاضر كه قرن انوار است، عصر بلوغ انساني است، عصر ارتباطات و يا اطلاعات است هنوز از انسان اعمالي سر ميزند كه شايسته شأن و مقام او نيست؟
به نظر مي رسد اگر قادر باشيم براي اين سؤالات پاسخي جستجو نمائيم، پاسخ دادن به سؤال مورد نظر يعني بدترين آفت زمانه چيست؟ چندان مشكل نمي باشد.
حال آيا به نظر شما نمي توان عامل فجايع فوق را نديدن حقيقت و نشناختن آن دانست؟ و با شاعر نيكو سخن همكلام شد كه: چون نديدند حقيقت ره افسانه زدند؟ آيا نمي توان علت اصلي تمام اين مشكلات را قضاوتهاي كوركورانه در خصوص حقيقت پنداشت؟ آيا گزافه است اگر بگوئيم كه انسانها در اين عصر نوراني تعمداً و گاه از روي غفلت چشم بر حقائق بسته اند و سعي نموده اند آن را از پس نگاه ديگران ببينند؟ اگر چنين است ميتوان بدترين بليه و آفت زمانه را تعصب دانست كه در اشكال گوناگون، زواياي متفاوت هيكل بشري را فراگرفته و چون مرض جذام آن را فرسوده نموده است به گونه اي كه هر ناظر منصفي مي تواند به تأثيرات مخرب آن در وجوه مختلف حيات بشر، گواهي دهد. امروزه، تعصب، يعني بليه اي كه امكان خليفةالله بودن و اشرف مخلوقات شدن را از انسان گرفته و او را نه تنها بر بستر بيماري بلكه به مسير نابودي كشانده است، همه جا خودنمائي مي نمايد و مردمان را به رها شدن در وادي غفلت فرا مي خواند مگر نفوسي كه خود را از قيود آن برهانند و براي درك حقيقت به چشم خود ببينند و به قلب خود ادراك نمايند، اقوال ديگران را به كناري گذارند و خود به دنبال آب، آنهم در سرچشمه باشند با اين اميد كه آب زندگاني را بيابند و طريق نجاح و فلاح را بپيمايند اگر چنين شود عالم نيز از ظلمت تعصبات، نجات يابد و حياتي جديد را تجربه نمايد و اين همان است كه آرزوي ديرينه حضرت بهاءالله است يعني عالمي فارغ از تعصبات و از همين روست كه ايشان تعليم ارزنده خود مبني بر لزوم ترك تقاليد و ترك تعصبات را چون هديه اي بينظير در اختيار مردمان اين عصر و زمان گذاشته اند تا بواسطه توجه به آن محبت و همدلي، چايگزين شقاومت، و كدورت گردد ديگر فردي به واسطه رنگ پوست ملامت نشود، فرد ديگري به جهت دارا بودن مليتي خاص مورد توهين قرار نگيرد ، انساني به جهت زن بودن مورد تعدي و ظلم واقع نگردد و شخصي به واسطه اعتقاد به مذهبي مورد طعن و لعن نباشد و خلاصه آنكه بهشت الهي بر روي زمين استقرار يابد و اين بيان مبارك حضرت عبدالبهاء در آسمان انسانيت به روشني بتابد كه مي فرمايند: اگر اين تعصب زائل شود قطعه غبراء جنت ابهي گردد و جانها مانند روضه رضوان شود و دلها بهشت برين گردد.
به اميد آن روز

نظر خود را بنویسید


ممنون از موضوعی

مسعود
ارسال شده در : 1387/5/1

ممنون از موضوعی که انتخاب کردین.
موفق باشین

تربیت و تعصب

شروین
ارسال شده در : 1386/5/26

دوست گرامی جناب حدیث مطلبی بسیار بنیادی را عنوان کردند که با اموزش علمی صحیح میتوان تعصب را از میان برد ولی اینطور به نظر میاید که علم در این راستا پویا نبوده و هستند بیشمار کارشناسان تربیتی که مزین به درجات عالی علمی هستند و هنوز مبتلا به بیماری تعصب میباشند پس رکن اصلی در تربیت افراد باید تعلیم و تربیت روحانی باشد تا نوع انسان بتواند به صفات عالیه انسانی نایل گردد و البته ترک تعصبات یکی از این صفات میباشد پایدار باشید

faghat doaa

sanaz_en
ارسال شده در : 1386/4/31

با تشکر از زحمات شما عزیزان خیلی متن جالبی بود امروزه تنها راه رهای این مردم نادان ازتعصب در وهلهءاول دعاست بعد تبلیغ خیلیمتن جالبی یود ممنون

آفت تعصب با آموزش علمی از بین می رود

حدیث
ارسال شده در : 1386/4/12

من هم موافقم که بد ترین آفت این زمان تعصب کورکورانه و جاهلی است . ولی فکر می کنم که باید با آموزش علمی صحیح و بیدار کردن روحیه تحقیق در نوجوانان این کار صورت پذیرد . متاسفانه مدارس ما با الگوی آموزشی غلط افراد را به سمت حفظیات سوق میدهند .

نتیجه تعصب

علی
ارسال شده در : 1386/4/12

نتیجه تعصب بسته شدن چشم حقیقت بین است . باید دعا کنیم و در عین حال نهایت سعی خود را بکار ببریم تا ایران عزیز ما از این آفت خانمانسوز تعصبات رهائی یابد.

تشکر

mohsen
ارسال شده در : 1386/4/10

اینها میدانند
اما قبول امر مبارک به ضررشان است تشکر از زحمات شما

آخه مادر قحبه !ص

شاهپور بارنابا…
ارسال شده در : 1386/4/10

آخه مادر قحبه !
صد بار بهت گفتم از کلمه ی « دیانت » برای فرقه ی بهائیت استفاده نکن
اگه خواستی ، بگو : « حزب بهائیت » یا « گروهک بهائیت »
htpp://www.evangelic.blogfa.com

پشیمانی

علی محمد باب
ارسال شده در : 1386/4/7

مادر قحبه !
من گه خوردم
اما تو نخور و مسلمان شو تا مانند من در دوزخ نباشی