×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

کنوانسیون حقوق کودک و رفتار ناهنجار با اطفال بهائی در مدارس
1386/04/18

یکی از دست آوردهای جهان بشریت در نیمقرن گذشته توجّه خاصی به حقوق مسّلم جوانترین طبقات جامعه یعنی کودکان است که به صدور کنوانسیون (میثاق نامۀ) بین المللی حقوق کودکان منجر شد و جمهوری اسلامی نیز ظاهراً آنرا در سال 1999 امضاء و تصویب کرده است.
متأسّفانه اخبار و گزارشهای متعدد از ایران حاکی است که فشار و آزاریکه از بدو استقرار حکومت اسلامی در مورد بهائیان از زن و مرد اِعمال گشته ابعاد وسیعتری بخود گرفته و اکنون از حیطۀ بزرگسالان به کودکان و نونهالان مظلوم و معصوم در مدارس رسمی کشیده شده است.
محیط مقدّس آموزش، جائیکه حقّاً باید کانون محبّت و پرورش قوای جسمی، فکری و روحی اطفال باشد اینروزها تبدیل به میدان آزار و اذیّت جسمانی و روحی نوباوگان و نوجوانانی که تنها گناهشان تعلّق و انتساب به خانوادۀ بهائی اســت گردیــده است.
آموزگاران(!) آن شاگردان بی گناه و مظلوم را در نهایت بیرحمی و بی انصافی در حضور سائر شاگردان به باد مسخره و اهانت گرفته و با گستاخی هرچه تمامتر به مقدّسات دینی و روحانی آنان توهین و ناسزا می گویند و باصطلاح آن کودکان بی پناه را در جلوی انظار همکلاسیها رسوا می کنند و این وظیفۀ مقدّس (!) را آنقدر ادامه می دهند که آن بچّه ها با گریه و قلبی شکسته و آزرده مدرسه را ترک کرده و به خانه پناه برند.
منظور و هدف مرتکبین این عمل ناپسند و غیر اخلاقی که هم مغایر و منافی با اصول انسانیت و وجدان است و هم ناقض موازین میثاق بین المللی حقوق اطفال است که خشونت و پرخاشگری را از هر نوع منع می کند- اینست که از یک طـرف بچّه های بهائی را نسبت به دین و آئین پدر و مادر خود بدبین سازند و از طرف دیگر سائر اطفال را از معاشرت و آمیزش با آنان برحذر نمایند بامید اینکه با این «مبارزۀ فرهنگی!» مقدس ریشۀ ایمان کودکان و نوجوانان بهائی را قطع کنند. این سیاست ظالمانه و غیراخلاقی که با هیچیک از اصول حقوق بشر و دستورات و رهنمونهای ادیان الهی سازگار نیست از ترقندهای جدید مبارزه به نیّت تضعیف و امحاء جامعۀ بهائی است.
جای بسی تأسّف است که که عامل اجراء این سیاست شوم بعضی معلّمین و فرهنگیان متعصّب می باشند که حقّاً وظیفۀ خطیر تربیت و پرورش نوباوگان به عهدۀ آنان سپرده شده است.
روانشناسان و علماء تعلیم و تربیت کودکان را به نهالهای نورسی تشبیه می کنند که باید بدستیاری آموزگاران متعهد و باوجدان و با آب محبّت و مراقبت و حرارت توجّه در محیطی آکنده از نشاط، محبّت و احترام به رشد و نموّ جسمانی و روحانی خود پردازند نه آنکه بعکس با خشونت و اهانت گل نورسیدۀ وجود آنان را پرپر کرد و احیاناً با توسل به ضرب و شتم جسمانی ضربـه ای دائمی بر روح حساس آن کودکان وارد کرد.
بازتاب وقایع و جریانات مدارس ایران و رفتار بد با شاگردان بهائی در بسیاری از رسانه های بین المللی در اروپا و آمریکا موجب شده که بسیاری از اندیشمندان و کارشناسان تربیتی را به حیرت و شگفتی دچار کرده زیرا در آن ممالک چنین رفتار ناهنجاری «جرم» مشهود تلقّی می شود که عاملین آن در دادگاه مورد محاکمه قرار می گیرند حتّی برخورد سخت و خشن والدین به اطفال و یا نادیده گرفتن حقوق و احترام به کودکان (مثلاً خواندن نامه های دفتر خاطرات آنها بدون اجازه ممنوع و غیر قانونی است. )
سازمان های دفاع از حقوق کودک سالها است در ممالک جهان برای احقاق حقوق کودکان و نوجوانان (که آنرا تا 18 سالگی معیّن کرده اند) تلاش و فعالیت مستمر داشته و دارند. حتّی در کشور حبشه (اتیوپی، اخیراً برنامه های جامعی در راستای تحقق این هدف شروع و اجراء کرده اند.
یکی از نشانه های تمدن و بلوغ ملّتها را طرز برخورد و رفتار با کودکان می شناسند اگر قوم و ملّتی نسبت به این «طبقۀ ضعیف» جامعه (بواسطۀ صغر سن) بر وفق موازین اخلاقی و انسانی رفتار کند آن ملت را پیشرفته و در غیر اینصورت مورد انتقــاد قرار می دهند.
فلسفۀ تربیتی در مدارس باید مبتنی بر تقویت حسّ همکاری، دوستی، محبّت و احترام متقابل بین اطفال باشد و نقش معلم در این میان بسیار حساس و اساسی است اگر خدای نکرده «خشت اوّل» را معمار تربیتی یعنی آموزگاران «کج» قرار دهد آثار ناگوار و شوم آن تا سالها در روح و جسم افراد جامعه بصورت کینه، نفاق و تعصّب ادامه خواهد داشت و بعکس اگر درس معلم «زمزمۀ محبّت» و دوستی باشد «جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را»
امیدواریم که موارد گزارش شده از مدارس ایران و خشونت وا هانت به کودکان بهائیان دیگر تکرار نشود و معلّمان و مربیّان راضی نشوند که به خاطر تعصّب و یا انگیزه های دیگر این قشر دانش آموزان بی جهت تحقیر شوند.

نظر خود را بنویسید


هرکس حق دارد از ه

انسان
ارسال شده در : 1387/1/21

هرکس حق دارد از هر دین و مذهبی که دارد تبعیت کند اگر ما مسلمانان شیعه خیلی عرضه داریم و میخواهیم همه را به راه راست هدایت کنیم بایدبدانیم پیامبر مافرموده اخلاق خوب وخوشرويي و مهرباني(خصوصا با كودكان) نیمی از مسلمانی است.انها با فشار و تحقير و... كودكان بهايي فقط نشان ميدهند كه از انسانيت و عشق الهي به همه بندگان خدا بويي نبرده اند.

همیشه به مسائل ب

شکیبا
ارسال شده در : 1386/5/15

همیشه به مسائل باید از جنبه های مختلف نگاه کنیم. این مسأله برای بچه های بهائی آنقدر وحشتناک نیست که برای عاملین این رفتارها وحشتناک است. باید به حال کسی متأسف بود که چنین اعمالی را مرتکب می شود.

جای نگرانی نیست.

همراه
ارسال شده در : 1386/5/14

به اعتقاد من که الان مادر چنین اطفالی هستم،و سالهای تحصیل خودم هم در چنین جو فشار و مخالفتی گذشته(تا جایی که حتی صندلی مرا در گوشه ی کلاس وجدا از سایرین گذاشته بودند و دوستانم را از مکالمه ونزدیک شدن به من منع کرده بودند)،این گونه روشها نه تنها روحیه ی اطفال و نوجوانان بهایی را تضعیف نمی کند بلکه به آنها احساس خوشایندی از اینکه در راه عقیده خود تحمل آزار و اذیت می کنند،می دهد. بدا به حال عاملین و مسببین این اعمال!!!

استقامت

tabasha
ارسال شده در : 1386/5/9

بسياري از اطفال بهايي توهين ها و آزارواذيت هاي اولياي مدارس را در راه حق و ايمانشان و جمال مبارك به خوبي وبا استقامتي بي مثيل تحمل ميكنندوراضي به رضاي پروردگار هستند.

.

.
ارسال شده در : 1386/4/30

.

اصلاح تو

//www.dar…
ارسال شده در : 1386/4/28

من سنی از دین برگشته ام اما یقین بدون اگر روزی باز به دین رو بیارم ، شیعه و مسلمان خواهم شد نه بهائی که ساخته ی روسیه است .

جعلی بودن بهائیت

دانا
ارسال شده در : 1386/4/27

ای بدبخت نادان !
بهائیت دین نیست ؛ فرقه ی ساخت روسیه است . برگرد و مسلمان شو