×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

در جواب آيا هويدا بهايي بود؟
1386/06/12

در جواب شماره 29 ویژه نامه ایام مورخ 6 شهریور 1386 آیا هویدا بهایی بود؟
امیرعباس هویدا سیزده سال بر صدارت نخست وزیری دورهء پهلوی تكیه زد این شخصیت تاریخ معاصر ایران جذابیت غیر قابل انكاری برای مخالفان و موافقان خویش داشت اما نكته ای كه در این مقاله بدان اشاره خواهد شد رابطه او با دیانت بهایی است موردی كه مخالفان دیانت بهایی آنرا مورد سوء استفاده قرار می دهند یكی از احكام دیانت بهایی عدم دخالت در امور سیاسی است در این مقاله از دو منبع چاپ شده در ایران كتابهای معمای هویدا نوشتهء عباس میلانی و همچنین خاطرات خلخالی اولین حاكم شرع دادگاهای انقلاب استفاده شده است. نام پدر هویدا حبیب الله بود كه لقبش عین الملك بود لقب عین الملك به درخواست جعفر قلی سردار اسعد از چهره های انقلاب مشروطیت از طرف احمد شاه به او داده شد. مادر هویدا افسر الملوك نوه عزت الدوله خواهر ناتنی ناصرالدین شاه بود. در صفحه 53 كتاب معمای هویدا می خوانیم : شكی نیست كه جد پدری هویدا میرزا رضا بهایی بود وعین الملك هم حداقل در جوانی از پیروان عباس افندی (حضرت عبدالبها) بوده است در صفحه 53 همین كتاب می خوانیم : ظاهرا سفر عین الملك به پاریس نتیجه اختلافی بود كه با پدرش میرزارضا پیدا كرده بود میرزا رضا از حواریون عباس افندی (حضرت عبدالبها) بود و در همین صفحه كتاب سندی كه عباس میلانی بدان اشاره نمی كند حضرت عبدالبها از دوستان ایران میخواهد كه به خاطر میرزارضا كاری برای عین الملك انجام دهند در صفحه 57 همین كتاب می خوانیم : بحث پیرامون باورهای مذهبی سابق و لاحق پدر در خانواده ممنوع بود به گفته فریدون هویدا در گفتگوهای خانوادگی هرگز از بهائیت ذكری نمی شد. هویدا می گوید چهارده ساله بودم كه برای نخستین بار واژه بهایی را شنیدم و معنای آن را از دوستی جویا شدم. در كیفر خواست هویدا در دادگاه انقلاب هم كه 17 مورد بود به دین او اشاره نشده است ای در حالی است كه با توجه به انقلاب و انجمن حجتیه اگر سندی دال بر وابستگی هویدا به بهائیان بود قطعا به موارد كیفر خواست اضافه می شد. خلخالی حاكم شرع دادگاهای انقلاب در كتاب خاطراتش در صفحه 375 می نویسد: هویدا تصور می كرد كه ما به عنوان یك بهائی یا بابی محاكمه میكنیم به همین دلیل چند بار به وی تذكر دادم كه این طور نیست من به او گفتم شاه هر چه بود بهائی نبود كه دستور دهد به مقبره حیفا و عكا فرش وقف كنی. و در صفحه109 كتاب معمای هویدا میخوانیم: كه به گفته ء صادق چوبك هویدا را خداناشناسی قطعی می دانست و او می گفت از مذاهب رسمی نفرت دارد و به گفته ولتر: این لكه ننگ را باید از میان برداشت با ذكر مواد یاد شده هر فرد مطلع به تاریخ خواهد فهمید كه هویدا هرگز بهایی نبوده وحتی در مواردی هم ضد دین و سكولار مسلك بود و جز رابطه پدربزرگش با دیانت بهایی و پدرش فقط در جوانی هیچ رابطه ای با این دیانت نداشته است و شاید همیشه آرزو میكرد كه به این دیانت الهی نسبت داده نمیشد و این بار غلط در ذهن مخالفان امر همچنان باقی مانده است كه هویدا بهایی بوده است. استناد مطالب فوق از كتابهای خاطرات خلخالی (نشر سایه) و معمای هویدا نوشته : عباس میلانی (نشر اختران) منتشر شده در ایران با كسب اجازه ارشاد می باشد.

نظر خود را بنویسید


جالبه که خودتون از خاطرات

علی
ارسال شده در : 1388/11/30

جالبه که خودتون از خاطرات خلخالی میگید که هویدا لااقل با بهاییون سر و سری داشته ! ...هویدا تصور می كرد كه ما به عنوان یك بهائی یا بابی محاكمه میكنیم به همین دلیل چند بار به وی تذكر دادم كه این طور نیست من به او گفتم شاه هر چه بود بهائی نبود كه دستور دهد به مقبره حیفا و عكا فرش وقف كنی ! یعنی اون خلخالی با اونهمه بی رحمیش بهاییت رو جرم نمیدونسته !

اميد عزيز مظالم وستم هايي كه

پرستو
ارسال شده در : 1388/6/6

اميد عزيز مظالم وستم هايي كه در طي قرون بر سر مردم وارد آمده و خرافاتي كه علماي اديان و بعضي مؤمني اديان در دين وارد كرده اند سبب آزار افرادي همچون شما شده كه اديان مقدسي چون اسلام را فاشيست بدانيد ولي دوست عزيز بر عصبانيت خود غلبه كن و اصول اديان الهي را بررسي كن خواهي ديد اديان آن چيزي را گفته اند و آن چيزي را خواسته اند كه تو دوست عزيز از جان و دل طالب آن هستي فقط كمي سعي مي خواهد و يك قلب و چشم شسته شده با آب انصاف تا تو عزيز حساب خدا و اديان الهي را با چرتكه ي خلق محاسبه نكني احكام اسلام توانست اعراب جاهليت را به انسانهايي تبديل كند كه بسياري از آنان افتخار عالم بشري هستند ولي خوب در اين ميان افرادي هم هستند كه تعاليم الهي را به خوبي عمل نمي كنند وسبب ننگ آئين خود هستند در نتيجه اگر بهائيان از اصول اسلام كه اصول واحد تمام انبياء الهي است حمايت مي كنند انتظار ندارند كسي آنان را تحويل بگيرد بلكه به حقانيت آن اعتقاد دارند تو عزيز هم فكر خود را محصور در اين اصول كن نه در خرافاتي كه خلق به دين افزودند آنگاه مطمئن مي شوي كه اديان ابراهيمي تماما موافق عقلانيت و انسانيت است در ضمن كلام الهي با هر زباني كه به خلق برسد براي هدايت اوست بخصوص امروزه كه كتب آسماني به زبانهاي مختلف جهان ترجمه شده شما كه از عربي خيلي خوشتان نمي آيد از ترجمه كتب استفاده كنيد و به دنبال معنا باشيد نه لفظ از كلامتان احساس مي شود كه انسان با شعوري هستيد فقط كمي از دست زمانه ناراحتيد نگذاريد ناراحتي شما قلبتان را از حقايق الهي دور كند برايتان آرزوي موفقيت مي كنم.

بهاییت

امید
ارسال شده در : 1388/5/28

عزیز دل من. وقتی شما بهایی ها اسلام رو دین بر حقی میدونین در حالی که هر ابله ننه قمری میتونه متوجه فاشیستی بودن و تحجر این دین بشه انتظار نداشته باشین که توی جامعه ی ایران زیاد تحویلتون بگیرن.

ضمنا چیزی که توی دین شما واسه من یکی یک turn-off حقیقی بود این عربی مابی بیش از اندازه و دیوانه کننده بود. اینقدر حقیر عربها نباشید عزیزان.

تجربه به من ثابت کرده که پیروی از ادیان ابراهیمی (هر کدامشان) یعنی پشت کردن به هر آنچه بوی عقلانیت و انسانیت می دهد.

یک (اسما) مسلمان

این حضرات هر وصل

شهلا
ارسال شده در : 1386/7/4

این حضرات هر وصله ناجور که گیرشون میاد به بهاییت می چسبونند حال هرکی وهر چی میخواد باشه غلط نکنم چند وقت دیگه سلمان رشدی مسلمان رو هم به بهاییها نسبت میدند وفکر کنم یک مدت دیگه هم که بگذره تاریخ به کل عوض می شه که چی شده یزید وابوبکروعمر وعثمان همه بهایی بودن وتازه آونها یه بده بستونی هم با اسراییل داشتند اصلا مهم نیست که اسراییل انموقعه بود یا نبود مهم اینه که همه آدمای بد از دید اونا بهایی باشه اسراییلی هم باشه والسلام