×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

اقدامات عداوت‌برانگیز نظام حاکم علیه بهائیان ایران تاثیر گذار بوده است
1386/06/28

نیویورک، ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۷ برابر با ۳۰ شهریور ۱۳۸۶

تخریب یک قبرستان بهائی در هفتۀ گذشته پیرو رویدادهای اخیر دیگر بیانگر سیاست نظام جمهوری اسلامی در جوّسازی کاذب و تحریک بر ضدّ بهائیان است.
ویران‌سازی این قبرستان توسّط گروهی مجهّز به ماشین‌آلات سنگین در فاصلۀ زمانی بین ۱۷ و ۱۸ شهریور (۹ و ۱۰ سپتامبر) در نزدیکی نجف‌آباد اصفهان صورت گرفت. در ماه ژانویۀ امسال واقعه‌ای مشابه در شهر یزد اتفاق افتاد که در طیّ آن گروهی با بولدوزر و ماشین‌آلات سنگین موجب خرابی و انهدام قبرستان دیگری شدند.
شمار این وقایع ضدّ بهائی و همچنین نقض حقوق بشر علیه دیگر شهروندان نیز در افزایش است.
تخریب گلستان جاوید بهائی در یزد چند روز قبل از تخریب قبرستان در نجف آباد نامه‌هایی تهدید‌آمیز به حدود ۳۰ خانوادۀ بهائی فرستاده شد. در بهار امسال در استان مازنداران شش منزل مسکونی متعلّق به بهائیان به آتش کشیده شد. در ماه جون در شهرستان آباده اعلامیه‌ها و شعارهای دیواری حاوی دشنام و ناسزای نفرت‌انگیز به در و دیوار منزل‌های مسکونی و مغازه‌های بهائیان نوشته شد.
از ماه اردیبهشت، حدّ اقل در ۱۷ شهر بهائیان برای بازپرسی بازداشت شده‌اند. دستگیری شش نفر جدید گزارش شده است. در کرمانشاه، یک مرد ۷۰ ساله به یک سال زندان و ۷۰ ضربه شلّاق به اتّهام گسترش بهائیت و حتک حرمت ائمّۀ اطهار محکوم شد. در مازندران، مجدداً دادگاه سه خانم و یک آقا را به اتّهام تبلیغ به نفع سازمان مخالف نظام جمهوری اسلامی محکوم نمود.
بنا بر گفتۀ نمایندۀ جامعۀ جهانی بهائی این وقایع نتایج سیاست‌های بلند‌مدّت جمهوری اسلامی برای ایجاد تنفّر بر علیه بهائیان است.
خانم دیان علائی نمایندۀ جامعۀ بین‌المللی بهائی در سازمان ملل در ژنو متذکّر شد که این معضل باید برای همه فعّالان حقوق بشر نگران کننده باشد.
او از مردم دنیا و دولت‌های جهان خواست تا از نظام حاکم بر ایران در مورد این عملکرد بازخواست کنند تا بدین وسیله از وخامت بیشتر شرایط جامعۀ بهائی و افزایش خشونت علیه آن پیشگیری شود. شمار بهائیان در ایران در حدود ۳۰۰ هزار نفر است و بهائیان پرشمارترین گروه دینی ایرانیان غیر مسلمان را تشکیل می‌دهند.
دیان علائی اضافه کرد که چنین تهاجم‌هایی در چارچوب تاریخ‌های مشابه در بیشتر موارد، پیش‌زمینۀ سرکوب و خشونت با دامنه‌ای گسترده‌تر است.
گرچه ممکن است برخی از این موارد جزئی به نظر بیاید ولی این برخوردها در حال افزایش هستند و از نظر جغرافیایی نیز از تمام نقاط ایران گزارش می‌شوند و این خود بیانگر این است که آزار و اذیّت بهائیان سیاست رسمی نظام جمهوری اسلامی است و لازم است که دولت ایران در برابر سیاست‌گذاری خود مبنی بر اشاعه و ترویج خشونت پاسخگو باشد.
شعار بر علیه بهائیان در آباده؛ خانم علائی اشاره کرد که نوشته‌های دیواری شامل شعارهایی چون مرگ بر بهائی مزدور آمریکا و انگلیس، حزب الله از بهائی بیزار است، بهائی مزدور اسرائیل، بهائی نجس است می‌باشد و اینها واژه‌هایی برگرفته از تبلیغات رسمی و مستقیم دولت است که از سوی رسانه‌های وابسته به نظام به مردم القا می‌شود. خانم علائی یادآور شد که گروه‌های دیگر، غیر ازبهائیان، نیز در ایران با نقض حقوق بشر مواجه هستند و مشکلات زیادی دارند.
وی گفت در ماه‌های اخیر، مسؤلین دولت ایران حملات گسترده‌ای به جوامع مدنی وارد آورده دانشگاهیان، فعّالان حقوق زنان، دانشجویان و روزنامه‌نگاران را هدف این حملات قرار داده‌اند.
مشروحات برخی از وقایع بر علیه بهائیان:
برخی از وقایع بر علیه بهائیان که در ماه‌های اخیر گزارش داده شده به قرار ذیل است:
در ۲۸ خرداد ۱۳۸۶ (۱۹ جون ۲۰۰۷) گزارشی رسید مبنی بر بازداشت مردی بی‌بضاعت و هفتاد‌ساله در آپریل ۲۰۰۷ در کرمانشاه. اتّهام او دارا بودن سه دیسک فشردۀ موسیقی بهائی بوده است. او در ۲ اردیبهشت ۱۳۸۶ (۲۳ آپریل ۲۰۰۷) به اتّهام تبلیغ بهائیت و اهانت به ائمۀ اطهار محاکمه شد. به وکیل مدافع او فقط ۱۰ دقیقه فرصت برای آشنایی با پرونده و آماده کردن دفاعیه داده شد. گرچه مجازات او هنوز کتباً اعلام نشده است قاضی او را شفاها به یک سال زندان و ۷۰ ضربه شلّاق محکوم کرده است. حکم شلّاق هنوز اجرا نشده است.
تخریب گلستان جاوید بهائی در یزد -- در ۲۷ خرداد ۱۳۸۶ (۱۸ جون ۲۰۰۷) یک فرد بهائی ۳۴ ساله در یک مغاز‌ ابزارفروشی در تبریز دستگیر شد و به مکان نامعلومی برده شد. دو روز بعد او توانست با خانواده‌اش تماس بگیرد و سلامتی خود را به آنها اطّلاع دهد. یک مأمور انتظامی پس از برقراری تماس با بهائیان تبریز به آگاهی ایشان رساند که گویا تنی چند از همسایگان فرد بازداشت شده از مأموران منکرات بوده‌اند و ادّعا کرده‌اند که او به اسلام توهین کرده است. در نهایت خانوادۀ او توانستند با او ملاقات داشته باشند و از قرار معلوم یک بازجویی دوروزه را سپری کرده بود. این شخص هنوز در بازداشت است.
در ۶ خرداد ۱۳۸۶ (۲۸ می ۲۰۰۷) یک زوج در آباده در نزدیکی شیراز در منزل‌شان توسّط مأموران وزارت اطّلاعات بازداشت می‌شوند. مأمورین کتاب‌ها، نوارهای تصویری خانوادگی، دیسک‌های فشردۀ موسیقی، دفتر تلفن، مدارک شخصی، تلفن همراه، رایانۀ شخصی و یادداشت‌های مربوط به ملاقات تنی چند از بهائیان منطقه که به امور جامعۀ محلّی بهائی به طور غیر رسمی رسیدگی می‌کردند را مصادره نمودند. هر دو برای مدتّی مورد بازجویی قرار گرفتند. خانم بهائی پس از هشت ساعت آزاد شد ولی شوهرش به شیراز منتقل شد و پس از گذشت بیش از یک ماه بازداشت با وثیقه آزاد گردید. اتّهام او تبلیغ دین بهائی بود.
در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۶ (۸ می ۲۰۰۷) دادگاه استینافی مازندران شکایت و فرجام خواهی دو بار‌ۀ سه خانم و یک مرد بازداشت شده درقائمشهر به سال ۲۰۰۵ به اتّهام تبلیغ به نفع سازمان مخالف نظام جمهوری اسلامی را نپذیرفت. پرونده آنان به دیوان عالی کشور ارجاع شده است. در حال حاضر متهمین با پرداخت وثیقه آزاد هستند. حکم دادگاه استیناف را در لینک زیر می توان دید.
در ۴ اردیبهشت ۱۳۸۶ (۲۵ آپریل ۲۰۰۷) دادگاه انقلاب اسلامی ساری یک فرد بهائی را به یک سال زندان و چهار سال تبعید در شهرستان بیجار محکوم کرد. اتّهام او فعّالیّت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ی و سازمان‌های مخالف نظام بود.
در ماه اردیبهشت ۱۳۸۶ (ماه آپریل و می ۲۰۰۷) عدۀ زیادی از بهائیان و ساکن مناطق گوناگون برای بازجویی احضار شدند و یا از طریق تلفن توسّط مأموران وزارت اطّلاعات و یا مأمورین انتظامی مورد بازپرسی قرار گرفتند. برخی از ناحیه‌های مورد نظر عبارتند از بابلسر، بندر عباس، بندر ترکمن، بجنورد، گیلاوند، دماوند، همدان، کرج، لاهیجان، شاهین‌شهر، طهران و یافت آباد. بازپرسی‌ها پیرامون فعّالیت‌های جامعۀ بهائی و اشخاص بهائی بود. بنا بر گزارش رسیده به بانکی در مرکز جیرفت دستور داده شده است که حساب‌های بانکی بهائیان را به مقامات مربوطه گزارش دهد.
جامعه جهانی بهائی اخیرا نسخه‌ای از یک نامۀ صادر شده از بنیادی دولتی که مسئولیّت مراقبت از رزمندگان جنگ ایران-عراق و هزینه‌های ایشان را به عهده دارد به دست آورده است. در این نامه آمده است که شخص مورد بحث با وجود معلول بودن و نقص عضو شدید پیرو اسارت جنگی در عراق به دلیل عضویّت در فرقۀ بهائیت واجد شرایط برای دریافت حقوق بازنشستگی نیست. برای دیدن‌نامۀ اصلی و ترجمه آن به لینک زیر مراجعه کنید.
حمله به دین بهائی در تمام رسانه‌های گروهی و از جمله اینترنت همچنان ادامه دارد. روزنامه‌هایی در خراسان و مازندران به تازگی مقاله‌هایی توهین‌آمیز به بهائیان چاپ کرده‌اند و جزوه‌های ضدّ بهائی در شیراز برای همگان توزیع شده‌اند. این نشریّات در مدارس شاهین‌شهر، اهواز و بابلسر نیز پخش شده‌اند.
بنا بر گزارش‌های موثّق رسیده بانک‌ها از دادن وام به متقاضیان بهائی خودداری کرده‌اند و مقام‌های مسئول به دلیل بهائی بودن مراجعین از صدور یا تمدید جواز کسب خودداری کرده‌اند. در سنندج یک مقام بانکی ادّعا کرده است که ۱۴ درخواست وام از متقاضیان بهائی به ایشان رسیده است که به تمامی آنها پاسخ ردّ داده خواهد شد. یک کارمند بانک در ساری فاش کرده است که به ما ابلاغ شده است که از ارائۀ وام و دیگر خدمات به بهائیان خودداری کنیم.
در همدان صاحب یک دکّان خواربارفروشی که برای ۴۸ سال دایر بوده است کوشیده بود که جواز کسب را به دلیل فوت پدرش به نام خود منتقل کند. یکی از مسئولان رسمی به او گفته بود که به بهائیان جواز کسب خواربارفروشی داده نخواهد شد. این مسئول به او گفته بود هر جا که بروی، حتّی سازمان ملل، بالاخره به اینجا خواهی آمد و جواب آشکار هم همین خواهد بود.
منبع گزارش: //bahai.org/persian/persecution/newsreleases/21-09-07.html

نظر خود را بنویسید


اتهامت بي اساس و تكراري

نارون
ارسال شده در : 1386/6/31

حقايق تلخي را بيان نموديد. ولي ذكر نكته اي ضروري بنظر مي رسد و آن اينست كه در اين مقاله صرفا به بيان اتهامات وارده به بهائيان پرداخته شده و هيچگونه توضيحي در زمينهء جعلي بودن اينگونه اتهامات وارده ، داده نشده و ممكن است اين تصور در ذهن برخي خوانندگان ايجاد شود كه خوب طبيعي است كه فرد يا افرادي كه در فعاليتهايي نظير "فعّالیّت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ی و سازمان‌های مخالف نظام" شركت مي كنند بايد عواقب تلخ آن را نيز تحمل نمايند . در حاليكه واقعيت اينست كه همهء اين اتهامات ، تهمت هاي كذبي ست كه سالها جامعهء بهائي را به آن متهم نموده و به اين واسطه هر نوع قتل ، غارت و ستمي را بر بهائيان روا مي دارند در حاليكه جامعهء بهائي بنا به اعتقاداتش ،‌مي بايست خيرخواه حكومت و ملت باشد و تا كنون نيز ابراز محبت و اطاعت از حكومت را سرلوحهء همهء اقداماتش قرار داده است . و هيچگونه اقدامي عليه امنيت و آرامش كشور انجام نداده است.
بنابراين بهتر بوددر اين مقاله بجاي آنكه صرفا به بيان اتهامات پرداخته شود ،به حقيقت و واقعيت جريان هم اشاره اي گردد. مثلا در جايي به آن پيرمرد 70 سالهء كرمانشاهي اين اتهام را زده بودند كه مي خواسته سي دي هاي خلاف موازين اخلاقي را بين مسلمانان توزيع نمايد در حاليكه واقعيت اين بوده كه آن سي دي ها حاوي برخي آيات الهي يا تصاوير زيباي اماكن امري بوده است . مطمئنا ذكر حقايق بصورت كلي يا جزئي در تنوير افكار بسيار موثر مي باشد . هر چند كه در اين مدت اخير، در اكثر مقالات به رفع شبهات يا اتهامات پرداخته شده است .اما اين اقدام در اين مقاله نيز جاي خودش را دارد زيرا اگر فرض كنيم كه فردي، فقط خوانندهء همين يك مقاله باشد و ساير مقالات را نخوانده باشد چه تصوري از اين همه اتهام خواهد نمود؟

فقط می توان گفت ب

anisa9
ارسال شده در : 1386/6/30

فقط می توان گفت باید انها را به حق اگذار کرد