×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

پیامی به دادستان عمومی و انقلاب شیراز
1387/02/16

 بازداشت و حبس سه جوان بهایی در شیراز بدون دلیل و علّت قانونی در سراسر جهان بازتاب گسترده ای داشت و رسانه های گروهی و سازمان های مدافع حقوق بشر منِ جمله سازمان عفو بین المللی از تمام شعب خود در كشورهای مختلف خواستار اعتراض بدین اقدام غیر عادلان شده اند.

این عكس العمل مردم و نهادهای آزادۀ جهان البته در ایران هم منتشر شد و واكنش مسئولان را در پیوند با آنان در جرائد داخلی مِن جمله كیهان شمارۀ 189012، دوشنبه 13 بهمن 1386 برانگیخت.

از آن جمله دادستان عمومی و انقلاب شیراز حجت الاسلام «جابر باشی» اظهار داشتند كه دستگیری این افراد نه به علّت اعتقادات مذهبی بلكه به واسطۀ ارتباط با گروه های غیر قانونی و تبلیغ بر علیه نظام جمهوری اسلامی و اقدام علیه امنیت بوده است. و در پایان اظهار داشتند «اقدام علیه امنیت خط قرمز نظام است" وی تصریح كرد: "هیچ یك از كشورها به اندازۀ كشور ما فضای باز سیاسی، اقتصادی و مذهبی ندارند، اما ما اجازه نمی دهیم كسی از این فضا سوء استفاده كرده و علیه نظام جمهوری اسلامی تبلیغ كند.»

اظهارات فوق هر ناظر كنجكاو و بی طرفی را وامی دارد كه ببیند این سه جوان چه اقدام خطرناكی بر علیه نظام و امنیت كشور انجام داده اند كه مستحق این حبس و اخطار مقام دادستانی می باشند؟ آیا در گروه های سیاسی و تروریست عضویت داشته اند و نقشۀ شومی برای تزلزل اساس ملك و ملّت داشته اند؟ آیا انبار اسلحه و توپ و تفنگی فراهم دیده بودند؟ آیا اوراق تبلیغی ضد رژیم چاپ و انتشار داده اند؟ و خلاصه جرم این سه جوان چه بوده كه بدون محاكمه و خیلی ساده به زندان افتاده اند؟

حقیقت امر این است كه این سه جوان، به انگیزۀ خدمت به جوانان محروم و تهی دست مناطقی در شیراز همراه پنج تن دیگر با كسب اجازۀ قبلی از مقامات رسمی اقدام به آموزش هنر، نقاشی، خواندن و نوشتن و توانمندی های اخلاقی و فضائل انسانی كرده بودند و نه تبلیغ آئین بهایی. اصولاً مخاطبین آن ها از هویّت دینی ایشان اطلاعی نداشته اند و آن ها نیز نه كتاب و نشریۀ بهایی توزیع كرده اند و نه مطالبی بر علیه حكومت اظهار كرده اند كه مستوجب خشم و كیفر دادستان محترم گردد. از میان 54 نفر، این سه جوان را توقیف و زندانی كرده اند و حال آنكه نه محاكمه ای در كار بود و نه دلیل موجهی برای گرفتاری آنان ارائه شده است. آن همه ادعاها و اتهامات بی اساس كه ایشان ذكر كرده، بدون آوردن شاهد و مدرك و صرفاً از روی تعصب و كینه توزی نسبت به جامعۀ بهایی و جوانان مشتاق خدمت آن بوده است.

اینجا است كه دادستان محترم با وجود این تجاوز آشكار به حقوق و كرامت انسانی آن مجرمین بی گناه، با شهامت اظهار می دارند كه در كشور  ما فضای باز سیاسی، اعتقادی و مذهبی موجود است و یا هیچ كشوری به اندازۀ كشور ما از این موهبت بهره مند نیست. پاسخ به این اظهار صریح حجت الاسلام در مورد آزادی های فردی را به عهدۀ افراد منصف و نهادهای مدافع حقوق بشر می گذاریم تا خود داوری كنند كه با این عملیات خودسرانه و غیر عادلانه تا چه اندازه " فضای آزاد" وجود دارد.

از دادستان گرامی هم خواستاریم كه با رعایت موازین عدالت و انصاف هر چه زودتر آنچنانكه در رسانه های گروهی و بیانیۀ سازمان عفو بین الملل آمده است به اتّهامات وارده به آن سه جوان در دادگاهی علنی بصورت عادلانه رسیدگی نمایند و در صورت ا اثبات برائت آنان و اعلام واهی بودن آن اتهامات  بی اساس، آنان را آزاد نموده و نگذارند كه بیش از این به شهرت و احترام ایران و دادگاه های آن در نظر صاحبنظران جهان لطمه وارد شود.

در پایان مصاحبۀ مندرج در كیهان، اظهار تعجب از بازتاب وسیع محكومیت 54 نفر بهایی و بالاخص حبس سه جوان مزبور شده غافل از آنكه در دنیای امروز كه مصداق «دهكدۀ جهانی» یافته دیگر هیچ خبر و گزارشی در پردۀ استتار باقی نمی ماند و جهانیان دقیقاً از آن مطلع می گردند. باری به فرمودۀ حافظ:

«زین قصه هفت گنبد افلاك پر صداست – كوته نظر نگر كه سخن مختصر گرفت»

نظر خود را بنویسید