×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

چو عضوي بدرد آورد روزگار...
1387/03/27

خطاب به هموطنان شجاع و آزاد انديش

خبر دستگيری ياران ايران، مسئولين جامعه بهايی ايران، برای بهاييان ايران، ياد آور خاطرات تلخ و ظلمانی دهه شصت بود. خاطره ربوده شدن محفل روحاني ملي ايران و سر به نيست نمودن آنها، اعدام گروه دوم محفل روحاني ملي ايران، دستگير و زنداني كردن اعضاء محافل تمام شهرهاي ايران و در پي آن خبر اعدام بهاييان از گوشه و كنار ايران. مثل اعدام مظلومانه هفت دختر فرشته خوي در شيراز و حدود 200 بهايي در سراسر ايران. افرادي كه جز پاكي و خلوص نيت و محبت، هدف و مقصدي نداشتند و هر كس با ايشان حتي در زندان محشور بود، شيفته خصائل نيكو ي ايشان شده بود. دستگيري ياران ايران در ارديبهشت امسال ،دوباره يادآور آن خاطرات تلخ بود .
ياران ايران، سرپرستي جامعه بهايي ايران را در موقعيت كنوني بر عهده دارند و هدفشان تنها حفظ جامعه بهايي از مفاسد اجتماعي و كمك به آباداني كشور ايران است. زيرا كشور ايران چون محل تولد موسس ديانت بهايي يعني حضرت بهاالله است، براي بهاييان ايران و سراسر جهان، كشوري مقدس به شمار مي رود.
جامعه بهايي به سرپرستي ياران ايران، نه با دولت سر جنگ دارد و نه با سياست و امور سياسي كاري دارد زيرا يكي از اصول ديانت بهايي اطاعت از حكومت است. از طرف ديگر، در ديانت بهايي، دين از سياست جدا است و در حال حاضر مداخله در امور سياسي به معناي خارج شدن از دين بهايي است. با وجود اين، در هدم ديانت بهايي، كوشش هاي بسيار نموده اند. در روزنامه و تلويزيون ، در مدارس و مجامع، تهمت هاي ناروا به دين بهايي و جامعه بهايي مي زنند و اين در حالي است كه جامعه بهايي هيچ تريبون آزادي در داخل كشور براي رد اتهامات و دفاع از خود ندارد.
و در اين فضاي تاريك با خود انديشيدم كه شايد هيچيك از هموطناني كه در طي سي سال گذشته بعد از انقلاب ، با هدف بهاييان و روش و سلوك آنها آشنا شده اند، از ترس به خطر افتادن مقام و موقعيت و شايد جانشان ،لب باز نخواهند كر د. ولي وقتي صفحات اينترنت را گشودم، بسيار شاد و خشنود شدم و به هموطنان شجاع و روشنفكر و آگاه خود باليدم كه چگونه با وجود به خطر افتادن مقام و موقعيتشان ،از حق نگذشتند و وجدان آگاه و بيدار ايشان باعث شد، حقيقت را ناديده نگيرند و به دفاع و جانبداري از حقوق حقه هر شهروند ايراني مثل بهاييان بپردازند. روحانيون با وجداني چون آيت الله منتظري ، در فتوايشان، بهاييان را داراي حقوق شهر وندي جدا از عقايدشان دانستند. فتواي ايشان نشان داد كه در همه جاي دنيا، انسانهاي بزرگ و آزاده اي هستند كه از حقوق هموطنان خود دفاع مي نمايندو اين با وجودي است كه عقيده ايشان با آنها متفاوت است. انجمن پژوهشگران ايران، در نامه اي سر گشاده به سازمان ملل متحد، فشارهاي وارده بر بهاييان ايران را در طول سي سال گذشته ، ذكر نموده و خواهان رسيدگي به اين مسئله شد ه. حتي برخي دانشگاههاي ايران خواهان رسيدگي به احوال بهاييان شد ه اند. اتحاديه اروپا و امريكا، خواهان آزادي ياران مظلوم ايران گرديدند. در اينترنت، همه انسانهاي آزاد انديش و روشنفكر، بي محابا نظرات خود را ابراز داشتند و نقش ارزنده اي در دفاع از بهاييان ايفا نمودند. تحليلگران سياسي و سازمان هاي مختلف و فعالان حقوق بشر و گروههاي بسيار ديگر نيز نقش بسيار ارزنده اي در روشن نمودن اذهان مردم داشتند. وجدان بيدار آنها باعث شد كه به قول معروف نان را به نرخ روز نخورند و نتوانند ساكت بنشينند تا آزار و اذيت دوباره هموطنان خود را مشاهده كنند.

بعد از اين دفاعهاي آزاد انديشان جهان ،دريافتم كه امروز ديگر مانند سالهاي دهه شصت نيست كه پدران و مادران و جوانان ما را يكي پس از ديگري به زندان ببرند، اعدام نمايند و مردم خبري از اين فجايع نداشته باشند و با خود بيانديشند كه حتما مرتكب جرمي شده اند كه به زندان افتاده اندو اين باور برايشان مشكل باشد كه گروهي فقط براي عقايد مذهبي، اسير زندان گشته اند. البته نبايد از حق گذشت كه در همان سالها نيز انسانهاي روشن ضمير و با وجداني بودند كه تا حد امكان از حقوق بهاييان حمايت مي نمودند، ولي امروز ديگر عالم وجود مصداق بيان حضرت بهاالله گشته است كه مي فرمايند: عالم يك وطن و من علي الارض اهل آن و به حق لفظ دهكده جهاني بر آن برداشتي نيكو است زيرا با كوچكترين اتفاق در يك گوشه دنيا، تمام مردم جهان با خبر مي شوند و آنقدر منابع اطلاعاتي وجود دارد كه هر انسان حقيقت طلب و بدور از تعصب، مي تواند تحقيق نمايد.
دفاع افراد با وجدان و آگاه بخصوص در داخل كشورمان ايران، به ما يادآوري مي كند كه در كوچه پس كوچه هاي شهرمان و در همسايگي ما افرادي آگاه هستند كه به ما حق مي دهند و در مشكلات، همراه و مدافع ما هستند. به مصداق اين شعر سعدی كه :
بني آدم اعضاي يكديگرند كه در آفرينش ز يك گوهرند
چو عضوي بدرد آورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار
در اين مقام جاي دارد از تمام افراد روشن ضمير و آگاه ،تشكر و تقدير نمود كه ما را در بحبوحه مشكلات تنها نمي گذارند تا به اميد خدا ،دولت جمهوري اسلامي ايران نيز حقوق همه شهر وندان خود را جدا از عقايد مذهبي آنها، محترم شمارد.

نظر خود را بنویسید