سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

اعتراض پارلمان اروپا و دولت آلمان به نقض حقوق بشر در ایران
1387/04/10

منبع: خبر نامه امیر کبیر
پارلمان اروپا روز پنجشنبه‌، ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) اعدام نوجوانان در جمهوری اسلامی را “به شدت” محکوم کرد. دولت آلمان و “جامعه‌ی دفاع از حقوق خلق‌های تهدید شده” نیز به سرکوب بهاییان توسط ارگان‌های حکومتی اعتراض کردند.

لحن مصوبه‌ی پارلمان اروپا شدیدتر از گذشته است. نمایندگان پارلمان اروپا تاکید کرده‌اند که اعدام نوجوانان مغایر است با پیمان‌های بین‌المللی که از جانب حکومت ایران نیز تایید شده‌اند. به عنوان مثال از توافق‌نامه‌ی سازمان ملل برای دفاع از حقوق کودکان یاد شده است. این توافق‌نامه اعدام نوجوانان، یا افرادی که هنگام ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده‌اند را ممنوع می‌کند.

نمایندگان پارلمان اروپا در مصوبه‌ی خود به گزارشاتی اشاره کرده‌اند که حاکی از اعدام قریب‌الوقوع مجرمانی هستند که هنگام ارتکاب جرم نوجوان بوده‌اند. به گفته‌ی آنها در میان محکومان افرادی هستند که به اتهام همجنس‌گرایی به سنگسار محکوم شده‌اند.

پارلمان اروپا از مقامات جمهوری اسلامی خواست، حکم اعدام چهار نوجوان را که قرار است به زودی به دار آویخته ‌شوند را لغو کند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین به اعدام یک نوجوان در روز دهم ژوئن اشاره کرده‌اند و از کشورهای اروپایی خواسته‌اند، پناهجویان ایرانی را که در معرض خطر اعدام هستند، به کشورشان بازنگردانند.

پارلمان اروپا از نمایندگان مجلس هشتم خواسته‌ است، حکم اعدام برای نوجوانان و کودکان را از قوانین جزایی ایران حذف کنند.

انتقاد به سرکوب بهاییان

“جامعه‌ی دفاع از خلق‌های تهدید شده” در گزارشی که روز پنجشنبه‌، ۱۹ ژوئن منتشر شد، به جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب بهاییان اعتراض کرد. در این گزارش آمده است که از زمان به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد تا کنون ۳۵۰ هزار بهایی مقیم ایران مورد فشار شدیدتری قرار گرفته‌اند. این سازمان حقوق بشری در گزارش خود تاکید می‌کند که حمله به بهاییان و دستگیری گسترده‌ی آنان “سیستماتیک انجام می‌شود و از جانب حکومت برنامه‌ریزی شده است”.

در این گزارش به دستگیری ۷ تن از فعالان بهایی اشاره شده است که در ماه مه سال جاری صورت گرفته و از وضعیت آنان اطلاعات دقیقی منتشر نشده است.

گونتر نوکه، نماینده ویژه‌ی حقوق بشر دولت آلمان نیز در روز پنچشنبه به سرکوب بهاییان در ایران اعتراض کرد. به گفته‌ی وی، دولت آلمان سفیر ایران در این کشور را در رابطه با بهاییان مورد بازخواست قرار داده است.

فریار / خبرگزاری آلمان

رادیو دویچه وله

نظر خود را بنویسید