×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

کم لطفی "لطفی"
1387/07/23

مقاله اخیر فارس نیوز خطاب به خانم شیرین عبادی ضربه مهلکی بر استدلالهای  بهائی ستیزان بود . هر چند این مقاله نوعی دگردیسی در روشهای مبارزه با بهائیت در سالهای اخیر محسوب می شود، ولی باید اذعان کرد که هر آنچه گروههای بهائی ستیزی مانند انجمن حجتیه و رهپویان وصال در سالهای گذشته رشته بودند را پنبه کرده است. این گروهها در طول سالها فعالیت خود و به مدد سانسور شدید حکومتی، که هر گونه اطلاع رسانی در خصوص بهائیان را بکلی مسدود میکرد ، قصد داشتند تصویری مخدوش از جامعه بهائی در ذهن ایرانیان ایجاد نمایند. تصویری که حجتیه و رهپویان ترسیم می کردند فرقه ای درویش مسلک و خرافی بود که در اثر عدم رعایت اصول اخلاقی و ازدواج با محارم در شرف اضمحلال قرار گرفته است. بهائیان معدودی افرادی عجیب و غریب و نفرت انگیز ترسیم می شدند که هیچ بنیان فکری و اندیشه علمی پشت سر خود ندارند و تنها با انگیزه های مادی به دنبال خوش خدمتی به دستگاههای جاسوسی روس و انگلیس و آمریکا و اسرائیل هستند. بهائی ستیزان  با تحریف قسمتهائی از نوشتجات بهائی، افکار این جامعه را بقدری کودکانه و خرافی جلوه می دادند که هیچ فرد روشن فکر ایرانی به خود زحمت مطالعه و تحقیق در مورد این ریشه دار ترین و اصیل ترین جنبش جامعه ایرانی را ندهد. البته سانسور و سرکوب شدید حکومت اسلامی و دین زدگی جماعت منور الفکر نیز به بهائی ستیزان یاری می رساند.

اما مقاله آقای لطفی این شمشیر را از دست بهائی ستیزان گرفته و بر کمر خود آنها زده است. خواننده مقاله ایشان با ناباوری در می یابد که مطلب به این سادگیها که حجتیه مطرح می نمود نیست !  هر چند آقای لطفی می کوشد که به خواننده بقبولاند بهائیان فرقه ای اسلامی و درویش مآب هستند، ولی در خلال مقاله خواننده اشاراتی می یابد که بر این تصویر خط بطلان می کشد. خواننده، جنبش بابیه و بهائیت را جنبشی همه گیر و ایرانی می یابد، که محققین بی شماری در نقاط مختلف دنیا در خصوص آن مطالعه و تحقیق کرده اند.  این جنبش نه تنها مفاهیم رسوب کرده در جامعه قرون وسطائی قاجار را به چالش گرفته بود، بلکه به نقد از نقاط ضعف دموکراسی غربی از نوع آمریکائی  و جنبشهای فمنیستی افراطی نیز می پردازد. خواننده مقاله در می یابد که رشد جامعه بهائی تنها محدود به مرزهای ایران نمی گردد و در نقاط مختلف دنیا ( از مرفه ترین جوامع کشورهای انگلو ساکسن تا بدوی ترین قریه های هندوستان و بنگلادش و از شمالی ترین ایگلو های اسکیمو ها تا قبائل استوائی آمازون ) گسترش یافته است. خواننده در می یابد که برای قضاوت در خصوص این جنبش ریشه دار ایرانی نمی تواند از مطالعه و تحقیق وسیع و عمیق خود را بی نیاز ببیند . خواننده می فهمد که غوطه زدن در لجن پراکنی های ره پویان و حجتیه وقت تلف کردن است.

بسیار مشتاق بودم با این آقای لطفی که فارس نیوز وی را پژوهشگر تاریخ معاصر ایران معرفی کرده است شخصا مکاتبه داشته باشم و از وی تشکر کنم ، ولی جستجو در اینترنت نتیجه ای نداد. هیچ آثار علمی و پژوهشی از ایشان به چشم  نخورد و تنها یکی  دو مقاله ضد بهائی ما حصل تحقیقات این پژوهشگر تاریخ معاصر ایران است.مواردی که ایشان از نویسندگان مختلف نقل قول نموده اند مغلوط و سراپا اشتباه و بی ارتباط با یکدیگر  و سر شار از اغلاط تاریخی و استدلالی است. بهر حال ایشان با بضاعت علمی اندک در خصوص مسائلی اظهار نظر فرموده اند که شایسته  ایشان نیست و همین امر تذکراتشان به سرکار خانم شیرین عبادی را نه تنها غیر موجه بلکه گستاخانه و بی ادبانه جلوه می دهد.

جناب آقای لطفی باید بداند که جامعه بهائیان ایران مشابهتی با تشکیلات عریض و طویل امنیتی -که ایشان با آن خو گرفته اند - ندارد. جامعه بهائیان نه قصد دارد از خانم شیرین عبادی قره العین دیگری بسازد و نه نیازی به این کار می بیند. این کار دستگاههای امنیتی مخفی است که یک روز عبدالله شهبازی را علم می کند و روز دیگر از امثال آقای لطفی پژوهشگر تاریخ معاصر می سازند و زمانی دیگر خانم مهناز رئوفی را رمان نویس و داستان سرا معرفی می کنند. تنها اتفاق غیر منتظره ای که برای دستگاههای امنیتی  افتاده اینست : بعد از سالها که بهائیان را به دلائل واهی و بی اساس در ایران محاکمه می کردند و هیچگاه به آنها اجازه داشتن وکیل نداده اند ، برای اولین بار یک وکیل سرشناس از خود شهامت نشان داده و بعد از مراجعه خانواده های تعدادی از بهائیان بازداشتی، وکالت آنان را بر عهده گرفته است. با وجود آنکه بازجو و بازپرس و قاضی، همگی به نحوی زیردست این دستگاههای امنیتی هستند، باز هم از آشکار شدن محاکمه این افراد مظلوم بیم دارند و به هر طریقی سعی می کنند این خانم محترم را از پذیرش وکالت این افراد بیگناه منصرف سازند. اینست که در چند هفته گذشته شاهد هستیم که انواع و اقسام پژوهشگر و محقق و تاریخ دان ، یک شبه خلق می شوند و بر علیه خانم عبادی مقاله و داستان می نویسند.  بلی آقای لطفی ، اگر کم لطفی نفرمائید تصدیق می کنید که بهائیان نمی خواهند از خانم شیرین عبادی، قره العین بسازند ولی گویا دستگاههای امنیتی می خواهند از آقای لطفی پژوهشگر تاریخ معاصر بسازند .

نظر خود را بنویسید


علت ویرانی وطن

سیما
ارسال شده در : 1387/8/7

وطن ویرانه از یار است یا اغیار یا هر دو؟
مصیبت از مسلمان هاست یا کفار یا هر دو؟

همه داد وطن خواهی زنند، اما نمی دانم
وطن خواهی به گفتار است یا کردار یا هر دو؟

وطن را فتنه ی مسند نشینان داد بر دشمن
و یا این مردم بی دانش بازار یا هر دو؟

کمند بندگی بر گردن بیچارگان محکم
زبند سبحه شد یا رشته ی زنار یا هر دو؟

وکیل از خدمت ملت تغافل می کند عمدا
و یا باشد وزیر از مملکت بیزار یا هر دو؟

وکیلان و وزیرانند خائن، فاش می گویم؛
اگر در زیر تیغم یا به روی دار یا هر دو!

تو را روزی به کشتن می دهد ناچار، لاهوتی
زبان راستگو یا طبع آتشبار یا هر دو!

ابوالقاسم لاهوتی

Nicely put however I don't thi

Amoo
ارسال شده در : 1387/7/24

Nicely put however I don't think the Iranian Government will ever learn or want to learn about the Baha'i Faith

Amoo