×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

نامه سرگشاده کمدین‌های بریتانیا به ایران
1387/12/12

منبع: رادیو زمانه

پانزده تن از کمدین‌های سرشناس بریتانیا در نامه‌ای سرگشاده به حکومت ایران، خواهان توقف آزار بهائیان در این کشور و احترام به حقوق انسانی شهروندان ایرانی شده‌اند.
در این نامه که کمدین‌های برجسته‌ای چون جیمی کار، جک دی، دیوید بدیل و جو برند آن را امضا کرده‌اند، خطاب به دولت ایران آمده‌است: «ما نگرانی عمیق خود را از زندانی شدن ۷ نفر از سران جامعه بهائیت در ایران که بیش از هشت هفته از آن می‌گذرد، ابراز می‌داریم.»

این نامه ابتدا روز گذشته (پنج‌شنبه) در روزنامه تایمز با عنوان «استند آپ برای بهاییان ایران» منتشر شد و پس از آن روزنامه دیلی تلگراف و شبکه ماهواره‌ای اسکای نیوز آن را منعکس کردند.
کمدین‌های بریتانیایی در نامه خود نوشته اند که تنها جرم این افراد باور به مذهبی متفاوت با مذهب اکثریت مردم ایران بوده‌است.

در قسمت دیگری از این نامه نوشته شده است: «ما هنرمندان که سعی‌مان بالابردن روحیه انسانی و غنای جامعه از طریق کارمان است، همبستگی خود را با کسانی که در ایران برای توسعه بهتر کشور در زمینه‌های هنری، رسانه‌ای، آموزش و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی یا وفاداری به اصول اخلاقی، تحت آزار قرار می‌گیرند، اعلام می‌کنیم.»

در ادامه نامه آمده‌است: «به علاوه ما نیز به همه حکومت‌ها و سازمان‌ها و مردم با حسن نیت جهان که تا کنون صدایشان را برای تشکیل یک دادگاه منصفانه و نه آزادی کامل رهبران بهایی‌ها بلند کرده‌اند، می‌پیوندیم.»

کمدین‌ها همچنین در این نامه، اتهام‌هایی را که علیه بهائیان دستگیر شده در دادگاه انقلاب ایران اقامه شده، جعلی عنوان کرده و آنها را جرایمی دانسته‌اند که به این افراد نسبت داده شده‌است، اتهام‌هایی چون: جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات مذهبی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی.

نویسندگان نامه افزوده‌اند: «در واقع تنها جرم این افراد، که حکومت فعلی ایران آن را غیرقابل تحمل می‌داند، اعتقاد داشتن به مذهبی دیگر است که با مذهب اکثریت مردم ایران تفاوت دارد.»

در این نامه همچنین از قول شیرین عبادی برنده صلح نوبل نقل شده است که «هیج مدرک قانونی علیه رهبران بهائیت وجود ندارد و آنها از حق داشتن وکیل نیز محرومند.»
در نامه سرگشاده کمدین‌های بریتانیایی به دولت ایران، همچنین تصریح شده که شیرین عبادی حق دسترسی به پرونده بهائیان دستگیر شده را نداشته و از زمانی که دفاع از آنها را به عهده گرفته، با تهدیدهای بسیاری مواجه بوده‌است.

بیل بیلی، مورونا بنکز، سانجیو بسکر، راب برایدن، شون لاک، لی ماک، الکسی سیل، میرا سیال، مارک تامس، از کمدین‌ها و بازیگرانی اند که این نامه را امضا کرده‌اند.
نام امید جلیلی کمدین سرشناس ایرانی مقیم بریتانیا نیز در میان امضا کنندگان این نامه دیده می‌شود.

اصل نامه را اینجا بخوانید:

نظر خود را بنویسید