×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

بهائیان، عاشورا و توهم توطئه
1388/10/20

منبع: فرهنگ گفتگو

«می توان برای یک بار به همه دروغ گفت، و می شود برای همیشه به یک نفر دروغ گفت، اما هرگز نمی توان برای همیشه به همه دروغ گفت» - ابراهام لینکلن

می گویند، تاریک ترین لحظه شب، لحظه قبل از طلوع آفتاب است. اینکه وضعیت فعلی جامعه ایران، مانند شب تیره و تار است، واقعیتی است که نمی توان از کنار آن بسادگی گذشت. اما قبول این واقعیت نه به معنی منفی بافی و نه برانگیختن حس ناامیدی است. بالعکس اگر نیمه پر لیوان را ببینید، متوجه می شوید که لحظهء طلوع آفتاب نزدیک است. اما چرا وضعیت ایران، چنین است و چه کسانی واقعا مقصرند؟

عده ای بر این باورند که همه چیز از روز انتخابات شروع شد. اما اگر کمی واقع بین باشیم، متوجه می شویم که "همه چیز" از آن روز شروع نشد. در واقع انتخابات و نتایج آن و گمانه زنی های بعد از آن، مانند زخمی بود که اکنون سرباز کرده است. مردم ایران، اگر نگوییم سی سال، میتوانیم به جرات بگوییم با روی کار آمدن دولت سیدمحمد خاتمی، در انتظار اصلاحات اساسی و برخورداری از دموکراسی، آزادی بیان و عقیده و ... بودند؛ و مشکل از آنجا شروع شد که خواسته های "حاکمیت" با خواسته های "مردم" منطبق نبود. البته تمام مطالبات ذکر شده، قبل از روی کار آمدن آقای خاتمی نیز در جامعه ایران وجود داشتند، اما یا بسیار کم رنگ بودند و یا در محافل خصوصی و روشنفکری نمود پیدا می کردند. اما از آن زمان تاکنون این خواسته ها دیگر بعنوان یک کالای لوکس و اشرافی که مختص قشرخاصی باشند، به حساب نمی آیند واکنون تمام اقشار جامعه خواهان دموکراسی، آزادی بیان و عقیده، آزادی مطبوعات و... هستند.

جدای از خواسته های مردم، که این روزها هر شخص و جناحی برداشتی متفاوت از آن ارائه می دهد، باید دید پاسخ حکومت به این خواسته ها چه بوده است؟ پاسخ حکومت، تنها سرکوب، بازداشت های فله ای، دادگاههای نمایشی و تهمت زنی به مخالفان بوده است. در تازه ترین سناریوئی که این روزها شاهد آن هستیم، هجمهء یکپارچه و سازمان یافته ی مقامات و بنگاههای خبرپراکنی حکومتی علیه بهائیان است. سیل این اتهامات بحدی است که روزانه چند خبر در همین ارتباط از طریق مختلف منتشر می شود.

خبرگزاری فارس نیوز، در ستون ویژهء روزنامه های صبح، به نقل از جوان چنین می نویسد: «یك كارشناس مسائل امنیتی ضمن تائید خبر فوق گفت: توهین فرقه موسوی به مقدسات امر جدیدی نیست و این مسئله از زمانی آغاز شد كه شاخه ویژه بهائیت در ستاد این كاندیدا در ایام انتخابات تشكیل شد... خطی كه فرقه موسوی در حمله به مقدسات مردم دنبال می‌كند دقیقاً همان خطی است كه فرقه ضاله بهائیت سالهاست به دنبال آن می‌باشد. وی افزود: شواهدی در دست است كه ارتباط فرقه بهائیت با فرقه موسوی و پیوند استراتژیك این دو فرقه را نشان می‌دهد.»(1)

خبر فوق که در چند وبلاگ و سایت دیگر نیز به همین شکل منعکس شده بود، تنها پیش در آمد سناریویی بود که با دستگیری 9 نفر از بهائیان طهران ادامه پیدا کرد(2) . با توجه به در پیش بودن محاکمه 7 مدیر سابق جامعه بهائی ایران که طبق اعلام قبلی قرار است سه شنبه 22 دی ماه برگزار شود و دستگیری های جدید، بیم آن می رود که جان این افراد در خطر باشد. البته فارس نیوز و کیهان تنها به یک مصاحبه آن هم با یک کارشناس مجهول الهویه بسنده نکردند. از آیت الله مکارم شیرازی(3) تا کوثری(4) ، نماینده مردم تهران و محمد کریمی راد(5) ، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، طیف وسیعی را تشکیل میدادند که همگی بهائیان را در کنار دیگر احزاب مخالف دولت از مسببین اصلی حوادث عاشورا قلمداد کردند.

البته نام بردن از احزاب اپوزیسیون، شاید عجیب نباشد، چرا که این احزاب بارها و بارها و حتی قبل از این جریانات به مناسبتهای مختلف، مخالفت خود را با نظام جمهوری اسلامی بیان داشته اند و این مخالفت ها تنها به این چند روزه محدود نمی شود. و البته این از بدیهیات عالم سیاست است که احزاب بر سر رسیدن به قدرت با یکدیگر رقابت می کنند. اما در این میان نام بردن از بهائیان و مقصر جلوه دادن آنان، بازی ناجوانمردانه ای است، که نسبت به آن باید هوشیار بود. بهائیان به دلایل محکم مذهبی از شرکت و دخالت در سیاست منع شده اند. تندروهای حکومتی خود نیز بر این نکته واقفند و گویا تنها برای خالی نبودن عریضه، این بار به سراغ بهائیان رفته و آنان را به این اتهام واهی دستگیر کرده اند.

کیهان(6) نیز در ادامه این سناریو، از نگرانی "رسانه های آمریكایی و انگلیسی" خبرداد. کیهان در این خبر همچنین از كانون مدافعان حقوق بشر، با نام "گروهک" و از موسوی نیز با نام "یکی از سران فتنه" یاد می کند. کیهان در ادامه با حمله مجدد به شیرین عبادی مدعی است که "برخی قرینه ها از بهایی بودن این عنصر سلطنت طلب حكایت می كنند." البته کیهان این بار برخلاف معمول برای اثبات مدعای خود مدرک ارائه داده است، "وی در خارج كشور اقدام به كشف حجاب كرده است." بر طبق نظریهء کیهان از این پس گردشگران خارجی که از ایران دیدن می کنند باید پس از بازگشت به کشورشان دستگیر و محاکمه شوند! زیرا در خارج از کشور خود روسری سر کرده و حجاب اسلامی داشته اند واحتمالا اکنون مسلمان و تروریست شده اند!

رویه ای که کیهانیان در پیش گرفته اند بی شباهت به رویه استالین در سرکوب مخالفان نیست. البته پیش تر نیز مرحوم آیت الله العظـمی منتظری، نسبت به چنین رویه ای واکنش نشان داده بودند.(7) دادستان استالین، هیچگاه حاضر نشد دلیل و مدرکی برای اثبات سخنانش ارائه کند. به هر روی دادگاه های استالین با قرائت کیفرخواست و اعلام اتهام ها آغاز شد .خیانت به طبقه کارگر ، جاسوسی ، خرابکاری ، کشتار جمعی از کارگران ، احیای سرمایه داری ، مشاوره جهت ترور رهبران شوروی ، از جمله اتهامات مطرح شده و تماما غیر مستند بود و عجیب آنکه با آن همه دستگاه عریض و طویل امنیتی حتی یک نسخه سند و مدرک دال بر اثبات اتهامات مطروحه ارائه نگردید و با توجه به شرایط بین المللی و سوالات فراوان در خصوص اسناد و مدارک ویشنیسکی دادستان کل کشور و منتسب استالین جهت توجیه غیر مستند بودن اتهامات به دفاعی غیر منطقی پرداخت و در دومین جلسه دادگاه گفت : "جرم محکومان مسلم و آشکار است و سوال پیرامون اسناد و مدارک صحیح نیست، چراکه طبق اصول عمده علوم مربوط به امور جنایی، ارایه اسناد ضرورتی ندارد. "(8)

با توجه به اینکه در این سی ساله، فشار بر جامعه بهائی همواره وجود داشته و بعد از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد شدت گرفته است، جای سوال است که چگونه بهائیان که همواره برای دادخواهی و اعادهء حقوق خویش ابتدا به سراغ مجاری قانونی مملکتی می روند که در آن مورد ظلم وستم هستند، حال به یکباره مسئول تمامی اغتشاشات می شوند؟ احتمالا با تئوری "دروغ بزرگ" آشنائی دارید. دروغ بزرگ (به آلمانی:Große Lüge)، اصطلاح و تکنیکی است در پروپاگاندا، که اولین بار آدولف هیتلر از آن استفاده کرد و نمایندهٔ تکنیکی تبلیغاتی در دنیای سیاست است.(9) البته عده ای نیز گوبلز، وزیر تبلیغات آلمان نازی را مبدع این تکنیک میدانند. گوبلز می گوید: «دروغ هر قدر بزرگتر باشد، باور آن برای توده‌های مردم راحت‌تر است.» اما جالب است که در گزارشی که از طرف دفتر خدمات استراتژیک ایالات متحده در مورد شرح حال روحی هیتلر منتشر شده بود چنین آمده:

«اولین قانون او این است که هیچ‌وقت نگذارید مردم دلسرد شوند، هیچ‌وقت خطا و تقصیری را نپذیرید، هیچ‌وقت تصدیق نکنید که دشمن ممکن است صفت خوبی داشته باشد، هیچ‌وقت جایی برای جایگزین باقی نگذارید، در آن واحد روی یک دشمن متمرکز شوید و تقصیر هر اتفاق بدی را بر گردن او بیاندازید. مردم دروغ بزرگ را زودتر از دروغ کوچک باور می‌کنند و اگر دروغی را مکرراً تکرار کنید، دیر یا زود آن را باور خواهند کرد(10) .»

شباهت سخنان "پیشوا"، با نحوه خبر رسانی کیهان و دیگر رسانه های حکومتی، عجیب و غیرقابل انکار است. اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، اکنون جمهوری اسلامی قصد دارد با استفاده از تکنیکهای مغالطه(11) توپ را از زمین خود دور کرده و بجای پاسخگوئی در مقابل خواسته های مردم تنها به ایراد اتهام بپردازد. متهمین طیف وسیعی را تشکیل میدهند که از ملی-مذهبی ها تا فعالین جنبش زنان، فعالین جنبش دانشجویی و فعالین حقوق بشر و حتی خبرنگاران را شامل می شود.

اتهاماتی که اکنون متوجه جامعه بهائیان است، میتوان در دستهء "مغالطات ادعای بدون استدلال" قرار داد. از زیر مجموعه های این دسته میتوان به مغالطه تکرار، یعنی تکرار مدعا به جای استدلال برای اثبات آن و همچنین مغالطه توسل به مرجع، که به معنای استفاده از نظر افراد مشهور به عنوان حجت و دلیل برای یک مدعاست میتوان اشاره کرد. هم چنین جمهوری اسلامی با این پیش فرض که هرکس که با "او" نباشد پس حتما دشمن است ضمن کمک گرفتن از مغالطه حفظ پیش‌فرض، که بر بی‌توجهی به شواهد خلاف و اصرار بر مدعا تاکید دارد، بنوعی دچار بیماری "توهم توطئه" نیز شده است. این بحث و همچنین نشان دادن مصادیق بازر توهم توطئه و همچنین مغالطات گفته شده، خود بحثی مفصل را طلب می کند. بنده در اینجا فقط میخواهم بعنوان مصداقی تاریخی از توهم توطئه ماجرای سقاخانهء محله شیخ آقا هادی و قتل جولیان ایمیری را در سال 1299 شمسی به خواننده یادآوری کنم(12) . باید توجه داشت بنابرآنچه که تاکنون گفته شد، جمهوری اسلامی هیچگونه سند و مدرکی دال بر گناه کار بودن بهائیان بازداشتی ندارد. این در حالی است که بهائیان مدارک عمده ای مبنی بر بیگناهی خود در دست دارند.

از مهمترین دلایل بطلان مدعای کیهان و فارس نیوز، همانطور که قبلا نیز ذکر شد، یکی آموزه های دینی و مذهبی است که آنان را از ورود به مجادلات سیاسی منع می کند. دلیل دوم احترام خاصی است که بهائیان برای تمامی ادیان و مخصوصا اسلام و امام حسین قائل هستند و شاهد این مدعا زیارت نامه ای است که به قلم بهاالله، شارع دین بهائی، در تجلیل مقام امام حسین، نازل گشته. دلیل سوم نوع پوشش خبری و نام بردن بهائیان در کنار گروه های مخالف نظام است که بعضا برخی از مردم خاطرهء خوبی نیز از آنان ندارند و استفاده از تکنیک عوام‌فریبی با توسل به تهییج افکار عمومی است. شاهد هستیم که این روزها حتی به طرفداران آقای موسوی نیز عنوان فرقه اطلاق می شودو این نشان دهنده این موضوع است که این واژه این روزها بنوعی تبدیل به "دشنام سیاسی" شده است. واژه ای که سالهاست بهائیان نیز نسبت به آن معترضند و خود را یک دین مستقل و جدا می دانند تا فرقه ای از اسلام و تشیع.

موقعیت زمانی ایراد چنین اتهامی نیز قابل تامل است. جای سوال است که چرا اکنون و درست در روز عاشورا چنین حمله ای علیه بهائیان صورت می گیرد؟ قابل توجه است که مصادف با دستگیری این 9 نفر، در سایت خبری خدمت، خبری با این عنوان منتشر شد: «سه مركز بزرگ اقتصادی در دست بهائیان ؟!»(13) در ادامه این خبر آمده است: «همچنین اخبار بدست آمده حكایت از آن دارد كه تعدادی ازاین فعالان اقتصادی بهائی در بعضی جمع‌های خود از كمك های مالی خود برای وقوع حوادثی در روز عاشورا خبر داده بودند.» اشاعه چنین شایعاتی به همراه دستگیری این عده وخامت اوضاع و نگرانی از جان این 9 نفر ودیگران بهائیان بازداشتی را تشدید می کند.

واقعیت های جامعه امروز ایران بسیار عیان تر از آن چیزی است که برخی می پندارند می توانند با ایراد اتهامات واهی خود را از زیر بار پاسخگوئی برهانند. آنچه مسلم است بهائیان همواره بعنوان شهروندانی مطیع حکومت، رفتار کرده اند و درگیر بازیهای سیاسی و جناح بندی های حزبی نشده اند. اما گویا عده ای قصد دارند با متهم کردن اقلیتی بی دفاع، بدین وسیله انتقام گرفته و در این گیرودار بازداشتهای فله ای و "بگیر و ببندهای" سیاسی، به نیات پلید و خصمانه خود در قبال جامعهء بهائی، جامعه عمل بپوشانند. البته باید به نکتهء دیگری نیز توجه کرد و آن اینکه شاید حکومت از این همه صبر و خویشتنداری جامعه بهائیان ایران نگران است و با اقدامی عجولانه سعی می کند که با تحریک بهائیان آنان را وادار به عکس العمل کرده تا از این رهگذر بتواند توجیهی برای اقدامات بعدی، که قطعاً با خشونت های بیشتری همراه خواهد بود داشته باشد.

نکته آخر اینکه اتهامات وارده از سوی کیهان، فارس نیوز و دیگر رسانه های وابسته به دولت، نه تنها پاسخی به چرائی وضعیت موجود نیست، بلکه حتی در پیدا کردن مسببین اصلی و بازگرداندن آرامش به جامعه نیز عقیم خواهد ماند. بهائیان در این سی سال حکومت اسلامی، با تحمل شدیدترین فشارها از جانب حکومت اسلامی، همواره جانب مدارا و بردباری را در پیش گرفته اند و مشی ضد خشونت و صلح طلبانه خود را هیچگاه کنار نگذاشته اند. لذا جا دارد فعالین عرصه حقوق بشر و تمامی انسانهای آزاده با هر مرام دینی و وابستگی حزبی که دارند، تضییع حقوق بهائیان را محکوم کرده و از دولت ایران بخواهند که هر چه سریعتر نسبت به آزادی آنان اقدام کند.

یادداشتها:
1-//www.farsnews.com/newstext.php?nn=8810070128
//www.bbc.co.uk/persian/iran/2010/01/100103_n_bahai_arrest.shtml -2
//www.farsnews.com/newstext.php?nn=8810110614 -3
//www.farsnews.com/newstext.php?nn=8810110614 -4
//hranews.info/news/11469.aspx -5
//www.kayhannews.ir/881015/2.htm#other210 -6
//www.dw-world.de/dw/article/0,,4542843,00.html -7
//hamidrezakhadem.blogfa.com/post-296.aspx -8
//fa.wikipedia.org -9
10- همان
11-//www.andishehaa.com/forums/showthread.php?t=1513
12- برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به کتاب توهم توطئه- دکتر صادق زیباکلام- صفحه 15 مراجعه کنید.
13- //khedmat.ir/vdci.warct1apybc2t.html.

نظر خود را بنویسید


مالیات بر دروغ

فرشید
ارسال شده در : 1388/10/24

اینها دیگر روی مرحوم پیشوا و گوبلز را هم سفید کرده اند. الان اون تا خدابیامرز دارن یه نفس راحتی می کشن چون برای خودشون تو جهنم یه جایگزین پیدا شده. البته این فکر مالیات بر دروغ هم چیز بدی نیست. اینها که نتونستن یه مالیات بر درآمد رو بگیرن، حداقل مالیات بر دروغ را تصویب کنند تا بدین وسیله تمام حسابهای خالی دولت هم پر بشه.

اينبار اين دروغگو ها را نه به

پرستو
ارسال شده در : 1388/10/21

اينبار اين دروغگو ها را نه به خدا و نه به هيچ كس و هيچ چيز واگذار نخواهيم كرد بلكه آنان را به خود سيد الشهداء (ع) خواهيم سپرد زيرا وجود مباركش واقف است كه اكثر بهائيان ظهر عاشورا مشغول خواندن زيارت نامه ي ايشان بودند نه در خيابان مشغول شعار دادن .بهائيان از مداخله در سياست و دسته بندي هاي سياسي منع شده اند و بنابه وظيفه ديني خود در امور سياسي مداخله نمي كنند . در ضمن اگر قرار باشد مجاز به تظاهرات باشند بخاطر شهيد كردن -مصادره اموال -منع از تحصيل در دانشگاه - تخريب قبرستان ها(گلستان جاويد)حبس و زندان بدون دليل و مدرك-
اخراج از دانشگاه و مدرسه-تخريب مغازه ها -آتش زدن خانه ماشين و مغازه-وظلم و ستم هاي بسياري كه بر آنان وارد شده دست به تظاهرات مي زدند نه بخاطر انتخابات رياست جمهوري يا امسال آن و به فرض محال اگر هم قرار بود چنين كنند هرگز روز شهادت حضرت سيد الشهداء را براي اين كار انتخاب نمي كردند .خدا را شكر اين دروغ ها آنقدر بزرگ است كه گويندگان بي انصاف اين دروغ ها به صحت گفتار خود شك دارند تا چه رسد به ايرانيان فهيم .و باز هم خدا را شكر كه مولايمان حضرت بهاء الله فرموده اندكه از ظلم احدي نخواهند گذشت و اين بيان مبارك است كه تحمل مظالم بيشمار وارده بر بهائيان را آسانتر مي كند.