×
صفحه نخستدرباره سایتشرایط استفادهحریم خصوصیتماس با ما
اصول اعتقاداتاخلاقیاتتاریخاجتماعیاحکامادیان دیگراقتصادبشاراتحقوق بشرسیاستپاسخ به اتهاماتشعر و ادبفهرست تمام مقالات
پیامهای مرکز جهانی بهائی اخبار جامعۀ بهائی گشت و گذار در اخبار بخش سردبیر

برای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

ثبت نام
قطع اشتراک
twittertelegraminstagram
×
ببخشید کجا می‌توانم تمام پیامه ... بسیار پرمحتوی و پرمعنا بود یاد ... مهم نیست بهائیت دین است یا هرچ ... واقعا تاسف آوره.این اتفاق در ا ...
در پاسخ به فصلنامه مطالعات تاریخی شماره های 17 و 20 در پاسخ به ویژه نامه 29 ایّام جام جم ندای حق
یوزارسیف هم خاتم النبیّین بود!وقت آن است كه بدانيم دين بهايي چيستدرد دلی با خانم وزیر بهداشتآیا بهاییان در انتخابات شرکت می کنند؟تخریب گورستان‌ و عدم صدور جواز دفن بهاییان در شماری از شهرهای ایران
img

سایت نقطه نظر تلاشی برای رفع ابهامات و تعصبات عامه مردم راجع به دیانت بهائی است.

نقض حقوق بشر و دلایل فرهنگی
1388/12/02

«...برای من سخت بود... حق صحبت کردن نداشتم... نشستن روی صندلی و گوش دادن... خیلی سخت بود... این تجربه بسیار بسیار برای من دردناک و سخت بود. ضمن این که انتظارش را داشتم، ولی فکر نمی‏کردم تا این حد دشوار باشد...»

جملات بالا البته قسمتی از خاطرات یک اعدامی در اردوگاههای کار اجباری آلمان نازی، و شرح و توصیف روزهای سخت آنجا نمی باشد! این سخنان را خانم شادی صدر، حقوقدان و فعال زنان، در مصاحبه با دویچه وله، در مورد نشست ژنو، بیان کرده اند. خب البته ایشان حق دارند، شما هم اگر آنجا بودید، وضع و حالتان از این بهتر نبود.

اجلاس دوره‌ای شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه، ۲۶ بهمن ماه، در ژنو سوئیس و با حضور محمدجواد لاریجانی، رئیس هیات ایرانی شرکت‌کننده در این اجلاس برگزار شد. در این اجلاس سخنانی از طرف هیات ایرانی گفته شد، که داد همه ی فعالان حقوق بشری را در آورد.

اما سخنان آقای لاریجانی در مورد بهائیان خیلی جالب توجه است. آقای لاریجانی در ابتدا فرموده اند که «برخی اظهار‌ نظر‌ها درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی «تند» بود.» البته اگر شما به لینکی که انتهای مقاله است بروید عکس ایشان را می بینید که مشغول نوشیدن آب معدنی هستند؛ که خود گواهی است بر این مدعا که این اظهارات تند بوده و دهان ایشان را سوزانده است.

اما آقای لاریجانی بعد از نوش جان کردن آب، اظهاراتی کردند که این بار نزدیک بود ما بسوزیم!! لاریجانی افزود که «هیچ فرد بهایی در ایران به صرف بهایی بودن محاکمه نشده است.» و چنین ادامه دادند که: «کسانی که این‌قدر در مورد بهایی‌ها حساس هستند، کاش نسبت به کودکان غزه و فلسطینی هم حساس بودند.»

خب البته آقای لایجانی یک نکته را فراموش کرده بودند که اولاً ایشان نماینده ایران هستند نه غزه و دوماً کودکان غزه و فلسطین توسط یک کشورخارجی مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند نه توسط دولت خودشان. مثلا حماس که به آنها ظلم نکرده؟کرده؟ تازه برای آنها تفنگ و آب میوه هم می خرد. اما بهائی ها توسط همین دولت مورد ظلم و بی مهری قرار می گیرند. البته آقای لاریجانی هیچ اشاره ای نکردند که دلیل بازداشتهای مکرر بهائیان اگر اعتقادی نیست، پس چیست؟ وتنها برای حسن ختام صحبت هایشان فرمودند که جمهوری اسلامی یکی از کشور‌های «دموکراتیک» در منطقه است.

آقای لاریجانی، از غرب هم گله کرد. چرا؟ برای اینکه آنها فرهنگ ایران را درک نکرده اند! اگر می خواهید ربط فرهنگ به حقوق بشر را بدانید بد نیست از این قسمت سخنرانی ایشان هم مطلع باشید:

«وی با انتقاد از کشور‌های غربی که با «معیار‌های فرهنگی خود» درباره وضعیت حقوق بشر در ایران موضع‌گیری می‌کنند، اظهار داشت: «راه‌های دیگری هم برای زندگی وجود دارند. این شعاری است که ما در ایران داریم.»

البته راه های بسیاری برای زندگی در ایران وجود دارند. یکی از همین راهها راهی است که دولت پیش پای بهائیان گذاشته است. که البته ربطی هم به فرهنگ ندارد اتفاقاً خیلی هم بی فرهنگی است. یکی از این راهها، زندگی بدون داشتن امنیت جانی و مالی است. همیشه ممکن است شما را به زندان دعوت کنند و بصورت کاملاً فرهنگی تا مدتها آنجا نگه دارند و راههای دیگر...

اما در حالی که آقای لاریجانی مشغول سخنرانی بودند و دم از دموکراسی و آزادی بیان و عقیده از ایران می زدند، شیعه نیوز، در حال یافتن جوابی برای این سوال بود که: چرا بهائی ها نجس هستند؟ می بینید، این هم یکی دیگر از راههای زندگی در ایران است. توهین به معتقدات دیگران، نشر اکاذیب، وارونه جلوه دادن حقایق و...

زمانی که خانم صدر به همراه خانم علایی، نماینده جامعه بهائی در سازمان ملل، در کنار هم در اجلاس حقوق بشر نشسته بودند و آن شرایط سخت را تحمل می کردند، جوان آنلاین که خیلی نسبت به ما ارادت دارد و اتفاقاً برای روز والنتاین برای ما کاکائو و گل سرخ هم فرستاده بودند!! در یک حرکت انتحاری، تغییر موضع داده و به حمایت از بهائیان پرداخت!! جوان آنلاین که روح واقعاً حساسی دارد، در مقاله ای از مجازات غیر انسانی طرد، شکایت کرده واز بهائیان بخاطر این مجازات گله کرده بودند.

خب شاید اگر ایشان دور و بر خودشان را نگاه کنند می بینند که مجازتهایی نظیر قطع دست و پا و سنگسار هم وجود دارد و هنوز هم اجرا می شود و اتفاقاً رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی، چندماه پیش اعلام کردند که نیروی انتظامی آماده است دست و پای مجرمین را، یکی در میان قطع کند. خب این هم یکی دیگر از راههای زندگی در ایران است که این غربی ها اصلاً نمی فهمند!!

اما تاریخ سومین جلسه ی دادگاه هفت مدیر سابق جامعه بهائی هم اعلام شد. دادگاه آینده در تاریخ ۲۲ فروردین ماه سال ۱۳٨۹ برگزار خواهد شد. آقای ریاض فیروز مندی که در تاریخ ۲۱ بهمن ماه بازداشت شده بودند در تاریخ ۲۹ بهمن از زندان آزاد شدند همچنین در همین زمان، بهمن یزدانی و وصال محمدی که در تاریخ ۵ بهمن ماه در مشهد بازداشت شده بودند، با قرار وثیقه‌ی ۵۰ میلیونی از زندان آزاد شدند؛ که از همین جا به خانوده های آنان تبریک می گوییم.

پی نوست: این هم لینک صحنه آب خوردن آقای لاریجانی:
//radiozamaaneh.net//news/2010/02/post_12213.html

نظر خود را بنویسید